Ana SayfaGenelManşet

20 yılda Rusya’da 7 binden fazla cami inşa edildi

e80836387c871982fc8aaaeeb209a57d_XL

Rusya Merkezi Ruhani Müslüman İdaresi Başkanı, Baş Müftü Talgat Tacuddin Rusya İslam cemaatinin son yirmi yıldaki başarılarını anlattı.

Tacuddin Çarşamba günü Ufa’da düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada “Son 15-20 yılda Rusya’da 7 binden fazla cami, yedi Rusya İslam Üniversitesi inşa edildi. Bu üniversiteler arasındaki ilklerden biri olan Ufa Üniversitesinin mezun ettiği 1100 öğrencinin %95 mesleğini icra ediyor” dedi.

Baş Müftü’nün ifadelerine göre Rusya Merkezi Ruhani Müslüman İdaresi’nin başkanlığına getirildiği 33 yıl önce İdare’nin yönetiminde 94 cami bulunurken bu rakam bugün 3500’e ulaştı. Mübarek Ramazan ayının ardından son iki ayda yalnızca Başkurdistan’da yedi cami açıldı. Son bir yılda ise bu cumhuriyette yaklaşık 20 cami açıldı.

Baş Müftü yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Camiler, inanlıların, müminlerin talebi üzerine ve her seviyedeki yetkili makamların yardımıyla inşa ediliyorlar. Toprak ise ücretsiz olarak sağlanıyor. İş insanları, tamamen sıradan insanlar bu mabetleri inşa ediyorlar”. Tacuddin, camilerden bir tanesinin Ortodoks inancına mensup bir kişi tarafından inşa edildiğini de sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu