Ana SayfaGenelManşet

2012’DE İSRAİLİN PETROL İHTİYACININ YÜZDE 40’TAN FAZLASINI AZERBEYCAN TARAFINDAN KARŞILANDI..

israil_azerbaycan

Azerbaycan ile İsrail arasındaki “stratejik ittifak” gelişiyor.

Azerbaycan’ın geçen yıl İsrail’in ham petrol ihtiyacının yüzde 40’ından fazlasını Bakü-Ceyhan boru hattı aracılığıyla karşıladığını yazan Haaretz, iki ülke arasında İran sınırındaki “çıkar ortaklığı”nın Ankara için de “kârlı” olduğunu savundu.

Azerilerin yüksek Şii nüfusuna rağmen İran ile bağları İsrail ile ittifak için feda etmeye hazır oldukları öne sürülen makalede, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in üst düzey bir danışmanının “Birçok İsrailli Azeridir ve bu, onlarla birlikte çalışmamızı kolaylaştırıyor. Sorun İsrail değil, sorun İrandır” sözleri aktarılıyor.

Haaretz’deki makalade İsrail’in “sessizce ancak büyük ölçüde” Azerbaycan’dan ham petrol alımlarına hız verdiği, geçen yıl petrol ihtiyaçlarının yüzde 40’ından fazlasının bu ülkeden karşılandığı vurgulanıyor.

Bu petrolün Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı ile Türkiye’nin Akdeniz sahillerine taşındığı anlatılan makalede, “Türk toprakları ve limanından geçen sevkiyatın Ankara için kârlı bir iş, diplomatik krizlere rağmen iki ülke arasındaki düşük profili ticari ve stratejik işbirliğinin en büyük alanı” olduğu ifade ediliyor.

İSRAİL’E BORU HATTI GÖRÜŞMELERİ

Azeri petrol şirketi SOCAR’ın üst düzey yetkililerinden Murat Heydarov ise, Ceyhan ile İsrail’in Aşkelon limanı arasında deniz altı boru hattının döşenmesine ilişkin proje konusundaki sessiz görüşmelerin kısa bir süre önce yeniden başladığını doğruladı.

Proje için “Çok mantıklı” diyen Heydarov, İsrail askerlerince Mavi Marmara gemisine kanlı baskınına kastederek, “Proje, olaydan sonra bloke edildi ama şimdi konuşuluyor” sözlerini de kullandı.

Makalede “İsrailli diplomatlar, Azerbaycan ile Türkiye arasındaki yakınlığına karşın Ankara’nın Kudüs ile ilişkilerinin bozulmasının ittifakı etkilemediğine ve Azeri yetkililerin iki tarafı yeniden bir araya getirmeye çalıştığına işaret ettiler” deniliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu