Ana SayfaGenelManşet

23 kez idam cezası aldı,kırmızı bültenle aranıyor,Irak’ta binlerce insanın ölümünden sorumlu ama yinede Türkiye hükümetince koruma altında tutuluyor.

Atatürk Havalimanı VİP Salonu’na gelen Haşimi yeniden İstanbul’da bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek temasları hakkında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

firari-hasimi-erdogan
Avrupa Parlamentosunun daveti üzerine Brüksel’de çeşitli temaslarda bulunduğunu ifade eden Haşimi, “Avrupa toplumuna Irak halkının mesajını iletmekle yükümlü olduğum bir vazifem olduğuna inanıyorum. Bu mesajın da açıkça iletildiğinden ve Avrupalılar tarafından memnuniyetle karşılandığından eminim” diye konuştu.

AKP’Yİ ELEŞTİREN MALİKİ’YE ÇATTI

Irak’taki son durum hakkında değerlendirmeler yapan ve Irak Başbakanı Nuri el Maliki’yi eleştiren Haşimi, “Irak’taki durum şu an çok kritik seviyede. Irak’ın şu an bir dönüm noktasında olduğunu düşünüyorum. Nuri el Maliki başbakan olarak iktidarda durmaya devam ederse ülkeyi felaket bekliyor demektir” iddiasında bulundu.

Brüksel’deki yaptığı görüşmelerde değişimin mümkün olduğu kadar hızlı olması gerektiğini anlattığını vurgulayan Haşimi şunları söyledi:  “Nuri el Maliki’nin başarısız politikalarının sonucu ülkede adaletsizlik, yolsuzluk, yönetim zafiyeti ve iç meselelere İran’ın derin müdahalesi hakim olmuştur. Nuri el Maliki benim halkıma mezhep çatışmasının yeniden alevlenmesi için baskı yapıyor. Amansız bir geleceğe doğru sürükleniyoruz ve bu trajedinin önüne geçmek için çok hızlı hareket etmemiz gerekir. Öncelikle Nuri el Maliki görevini bırakmalıdır”.

Irak mahkemesi tarafından Haşimi ve korumaları hakkında verilen 23 idam ve 2 müebbet hapis kararı bulunuyor
.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu