Ana SayfaGenelManşet

Abbas yönetimi, Katar’ın Gazze’ye gönderdiği yakıtı Mısır’a satmış.

645645646“Evrak” haber sitesi, Mahmud Abbas başkanlığındaki Filistin Yönetimi’nin Katar’ın yedi yılı aşkın bir süredir elektrik krizi çeken Gazze Şeridi’ndeki elektrik santrali için gönderdiği yakıttan geri kalan miktarı sattığını gösteren resmi bir belge yayınladı.

Haber sitesinin yayınladığı belgeye göre, Kahire’deki Filistin Yönetimi Büyükelçisi Berekat El-Fera, Mısır Petrol Genel Müdürü’ne gönderdiği 1 Ocak 2014 tarihli yazıda, Katar’ın Gazze Şeridi’ndeki elektrik santralinin çalışabilmesi için Nisan 2012′de bağışladığı yakıttan geri kalanı satmayı teklif ediyor.

Katar’ın Gazze’ye gönderdiği bir gemi dolusu yakıt Mısır tarafından Süveyş Limanı’nda bekletiliyor. Mısır yönetimi bugüne kadar yakıtın çok az bir miktarının Gazze’ye girmesine izin verdi.

“Evrak” sitesi tarafından yayınlanan belgeye göre, Büyükelçi El-Fera, Mısırlıların yakıta biçecekleri her türlü fiyata razı olacaklarını ve elçiliğin yakıt parasını çek olarak almaya hazır olduğunu söylüyor.

Katar, geçen ay Gazze’deki elektrik krizinin çözülmesi için bir kez daha devreye girmiş ve Filistin Yönetimi’nin gümrük vergilerini aniden artırma kararına rağmen yakıtın Gazze’ye girmesi için Filistin Yönetimi’ne 10 milyon dolar ödemişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu