Ana SayfaGenelManşet

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Fitne ve Fesat Yaymak İçin Bugün ABD’den Ayrılıyor

john-kerry

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, 7 ülkeyi kapsayan gezisi çerçevesinde bugün ABD’den ayrılıyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Kerry’nin yarın, iki hafta sürecek gezisinin ilk durağı olan Katar’ın başkenti Doha’ya gideceğini bildirdi. Kerry’nin, burada Suriye’nin Dostları grubuna üye 11 ülkenin temsilcileriyle görüşmede bulunacağını belirten Psaki, görüşmenin gündemini, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ı devirmeye çalışan Suriyeli muhaliflere yapılacak askeri ve diğer yardımların ne şekilde koordine edileceği ve bölgede “dengenin nasıl değiştirileceği” konularının oluşturacağını söyledi.

Kerry’nin Katar’da yapacağı ziyaret sırasında ayrıca, bu hafta içinde Doha’da bir ofis açan Taliban ile ABD’li yetkililer arasında, Afganistan’daki savaşa siyasi bir çözüm bulunması amacıyla yapılacak görüşmelere ilişkin temaslarda bulunması bekleniyor.

Katar’ın ardından sırasıyla Hindistan, Suudi Arabistan, Kuveyt, Ürdün ve İsrail’e gidecek olan Kerry, gezisinin son durağı olan Brunei’de, Güneydoğu Asya Güvenlik Konferansı’na katılacak.

Kerry’nin temasları sırasında ayrıca İsrail ve Filistin arasında son derece kaygan bir zemindeki barış mutabakatında ilerleme sağlanması konusunda girişimlerde bulunması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu