GenelManşet

ABD’nin Filistin Yazısına Bile Tahammülü Yok

PD*29455617ABD’nin Filistin Yazısına  Bile Tahammülü Yok

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Susan Rice, Güvenlik Konseyi’nde ”Filistin devleti” yazan metal isimliğe tepki gösterdi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), gerçekleştirilen oturumda Ortadoğu’daki gelişmeler ve İsrail-Filistin sorununu ele aldı.

 

Toplantıda Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki de İsrail’in yeni yerleşim yeri kararı ve bölgedeki son gelişmelere ilişkin Güvenlik Konseyi üyelerine hitap etti.

 

Oturumda söz alan ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Susan Rice, BM Genel Kurulu’nda Filistin’in statüsünü ”üye olmayan gözlemci devlet” olarak değiştiren karara rağmen ABD’nin Filistin’in statüsüne ilişkin tutumunun değişmediğini söyledi.

 

Rice, ”Bize göre, BM’de ‘Filistin Devleti’ne atıf yapılması ya da Güvenlik Konseyi’ne üzerinde ‘Filistin devleti’ yazan isimlik konması veya toplantı çağrılarında bu ibarenin kullanılması Filistin’in devlet olduğu anlamına gelmez” diye konuştu.

 

O İsimliği Güç Kullanarak Yazdırmadık

 

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki ise toplantının ardından yaptığı açıklamada, ”Biz o isimliği oraya güç kullanarak yazdırmadık. Bu, BM Genel Kurulu kararının bir sonucu. Bütün BM üyelerinin 29 Kasım’da alınan karara saygı göstermesini istiyoruz. Lehte ya da aleyhte oy kullanmak karara saygı göstermemeyi gerektirmez” ifadesini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu