Ana SayfaBilinmeyenlerGenelManşet

AKP ile servetine servet kattı.

banlgat220 yıl önce bir gece ansızın borçları yüzünden müflis olarak terk ettikleri Bitlis’e 2002 seçimleriyle milletvekili olarak geri dönen, 15 yıl önce açtıkları ilk mağazalarının ardından bugün Türkiye ve Avrupa’nın 30 kentinde 250 market açan Kiler ailesinin zenginliği…

 Kütahya Şeker Fabrikasını 23 milyon 820 bin dolara alan Vahit Kiler’in, tapu belgelerinde tahrifat yaparak değeri 58 milyon lira (yaklaşık 37 milyon dolar) olduğu hesaplanan arsaya da siyasi nüfuzunu kullanarak bir nevi el koyduğu ortaya çıkmıştı.

  Bitlis Tekel Fabrikası içinde bulunan binaları hiçbir bedel ödemeden kullanan Kiler, Deniz Feneri Derneği benzeri Bitlis Feneri Derneği adı altında Tekel Tütün Fabrikası’nın binalarını kira ödemeden kullanıyor. Bunun dışında yeni kurduğu Bitlis Tv ile kendi propagandasını yapan Kiler, televizyon binası olarak kullandığı Tekel binasına da depolarda olduğu gibi herhangi bir kira ya da satış bedeli vermiyor.

İstanbul’un en değerli arazilerinden biri olarak gösterilen Tekel’e ait Mecidiyeköy’deki Likör Fabrikası da Vahit Kiler’in iştahını kabartan özelleştirmelerden biri oldu. Kamuoyuna “Pişmiş aşa su katma” tehdidi ile yansıyan Likör Fabrikası özelleştirmesinde Aşçıoğlu İnşaat Sahibi Yaşar Aşçıoğlu’nu tehdit eden Kiler’in tehdidinin altında yatan neden ise 2 yıl sonra anlaşıldı. Özelleştirmeyi yapan Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) AŞ’nin Başkanı Vedat Demiröz’ün 2011 yılında AKP’den 1’inci sıradan, Vahit Kiler’in ise 2’nci sıradan aday gösterilmesiyle anlaşıldı. Kiler’in Aşçıoğlu İnşaat Başkanı Yaşar Aşçıoğlu’nu uçağa binerken “Pişmiş Aşa su Katma” şeklindeki tehdidine neden olan Likör arazisinin ihalesi 25 Haziran 2008’de yapılmıştı. İhaleye Kiler’in şirketi Kiler Gayrimenkul, 23 bin 711 metrekarelik arsanın ihalesini muhammen bedeli (295 milyon 700 bin lira) teklif ederek kazanmıştı.

Her bir dairesi için milyon dolarlardan söz edilen, öte taraftan emek sömürüsü, insanlık dışı çalışma koşulları ile adını duyuran Sapphire’i 309 milyon dolara mal eden Kiler, borsada Sapphire’e 852 milyon değer biçerek kalem oynatmadan 543 Milyon dolara sahip oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu