Ana SayfaGenelManşet

Ali Laricani, bugün İslam ülkelerinde camilerin konumu ve öneminin her zamankinden daha iyi anlaşıldığını, çünkü deneyimlerin, camilerin kurtuluş anahtarı olduğunu gösterdiğini belirtti.

Ali_Laricani

İslamî şura meclisi başkanı Ali Laricani, bugün İslam ülkelerinde camilerin konumu ve öneminin her zamankinden daha iyi anlaşıldığını, çünkü deneyimlerin, camilerin kurtuluş anahtarı olduğunu gösterdiğini belirtti.

Bugün Tahran’da düzenlenen 11. dünya camiler günü zirvesinde konuşan Laricani, Kur’an-ı Kerim ayetlerine ve rivayetlere göre camilerin siyasi ve sosyal alanlarda ifa ettiği rolün önemine değinerek, ruhaniyet ve camilerin siyasetle iç içe olması gerektiğini, çünkü caminin İslam’da kutsal bir konuma sahip olduğunu ve bir çok sorunun çözümünde anahtar rol ifa ettiğini kaydetti.

Laricani ayrıca camide siyasete önem vermekten maksadın parti çalışması olmadığını, bunun İran İslam inkılabının hakikati olduğunu ve bugün bölgeyi adeta aydınlattığını vurguladı.

Laricani işte bu yüzden düşmanların İslam ülkelerinde İslamî eğilimlerin yayılmasını önlemeye ve Bahreyn örneğinde olduğu gibi camileri yıkmaya çalıştığını ifade etti.

Bu süreçte batılı casusluk örgütleri ile işbirliği yapan teröristlerin yer aldığını belirten Laricani, bu zümre İslam dünyasında başka mezhepleri tekfir ettiğini ve katlettiğini ve Suriye’de camileri yıktığını kaydetti.

11. dünya camiler günü zirvesinde konuşan İran camiler işler merkezi başkanı Cevad Hac Ali Ekberi de Mescid-i Aksa’nın gaspçı Siyonistlerce tahrip edildiğini hatırlatarak, Siyonistlerin camilerin Müslümanların arasında önemini bildiklerini ve bu yüzden Müslümanların en kutsal mekanına saygısızlık ettiklerini vurguladı.

11. dünya camiler günü zirvesi 44 yıl önce Mescid-i Aksa’nın bir Siyonist tarafından kundaklanmasının yıldönümünde bugün Tahran’da çalışmalarına başladı. Michael Dennis Rohan adlı siyonistin eyleminde Mescid-i Aksa’nın Doğu kanadı tamamen tahrip olmuştu. İİT İran’ın talebi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu