Ana SayfaGenelManşet

AMERİKA’DAN SURİYE CİHADINA 60 MİLYON DOLAR YARDIM

دعم مادي بروما وعسكري باوروبا للمعارضة السورية

AMERİKA’DAN SURİYE CİHADINA 60 MİLYON DOLAR YARDIM

Amerika Suriyeli muhaliflere 60 milyon dolar yardımda bulunacak.

Amerika dışişleri bakanı John Kerry İtalya’nın başkenti Roma’da Suriye muhalifler koalisyon başkanı Maaz El-hatip ile düzenlediği ortak basın toplantısında Suriye muhalefetine yardımların iki katına çıktığını duyurdu.

Suriye’nin karmaşık durumuna değinen Kerry daha önce yapılan yardımlara ilaveten Suriyeli muhaliflere 60 milyon dolar daha yardımda bulunacaklarını belirtti.

Suriye’de iktidar değişikliği sürecinin Amerika tarafından olumlu karşılandığına değinen Kerry fakat Suriyeli muhalifler koalisyonunun tek başına bunun üstesinden gelemeyeceğini ve Amerika’nın yardımına ihtiyacı olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Suriye`de muhaliflere 60 milyon dolar ek yardım sağlayacaklarını ve Esed rejimine karşı mücadele edenlere gıda ve ilaç göndereceklerini açıkladı.

Washington Post Gazetesi’nde yer alan habere göre, ABD muhaliflere çelik yelek ve zırhlı araç vermeyi planlanıyor.

İtalya`nın başkenti Roma`da düzenlenen “Suriye Halkının Dostları Grubu” toplantısına katılan John Kerry , ABD `nin Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed`e istifa etmesi için yapılan baskıyı artırmak için muhaliflere ek yardım gönderme kararı aldığını belirtti.
Kerry, yardımın aynı zamanda, muhaliflerin, özgürlüğünü yeni kazanan bölgeleri kontrol etmelerine ve bazı grupların etkilerini azaltmalarına yardımcı olacağını ifade etti. Suriye Halkının Dostları Grubu`nun toplantısına katılan Avrupalı ülkelerin de muhaliflere yardımı artırması bekleniyor.

İtalya Dışişleri Bakanlığı konutu Villa Madama`daki toplantıya ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Türkiye, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Ürdün ve Suudi Arabistan katılıyor.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu