İlginç Ötesi

ATOM FİZİKÇİLERİ NEDEN İNTİHAR EDER ? İLGİNÇ ÖTESİ OLAY…

 

ATOM FİZİKÇİLERİ NEDEN İNTİHAR EDER ?

Erdoğan Büyükkasap

İki şüpheli intahar olayı.

    Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gökhan Budak, Erzurum’da Atatürk Üniversitesi Yerleşkesinde bulunan lojmanında bileklerini kesip dördüncü kattan atlayarak intihara kalkıştı. Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan 45 yaşındaki Prof. Dr. Budak hayatını kaybetti.

PROF. Dr. Gökhan Budak, Erzurum’un Olur ilçesinde doğdu. 1989’da Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü’nden mezun oldu. 1990’da birincilikle bitirdiği bölüme araştırma görevlisi, 1996 yılında yardımcı doçent, 2000’de doçent ve 2006’da Atom ve Molekül Fiziği Anabilim Dalı’nda profesör olarak atandı.

X-ışını Floresans Spektroskopisi, Atom ve Moleküllerin Kuantum Mekaniksel Hesaplamaları ile Monte Carlo Simülasyon Tekniği konularında bugüne kadar 60’dan fazla SCI kapsamındaki dergilerde bilimsel makalesi, yurtiçi ve yurtdışı sempozyumlarda sunulmuş 40 civarında bildirisi var. SCI kapsamındaki makaleleri TÜBİTAK Teşvik Primi ile ödüllendirildi ve 500’den fazla atıf yapıldı.

2002–2003 yıllarında Atatürk Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürlüğü, 2008-2010 yıllarında da Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanlığı ve Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Erzincan Üniversitesi Rektörü Erdoğan Büyükkapasap bugün makam odasında intihar etti. 48 yaşında olan Prof. Dr. Büyükkasap’ın odasında kablo ile kendisini astığı belirtildi. Rektör Büyükkasap’ın intiharının ardından, Erzincan Emniyet Müdürü, olay yeri inceleme ekipler ve çok sayıda ambulans fakülteye geldi.Olay sonrası ulusal medyada karalama amaçlı ve gerçekleri çarpıtmak için adı ihaleye fesat karıştıran bilim adamı olarak anılsada ;

‘ŞÜPHELİ DEĞİLDİR’

Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı, bazı ulusal basında Erzincan Üniversitesi’ndeki ihaleye ilişkin yürütülen soruşturmayla Erzincan Üniversitesi Rektörü Rektörü Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap’ın vefat olayı arasında bağlantı kurulmaya çalışıldığı, ancak Büyükkasap’ın bu olayla bir ilgisinin bulunmadığını duyurdu. Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı’nın internet sayfasından yaptığı yazılı açıklamada, Rektör Büyükkasap’ın ikametinde kendini asmak suretiyle intihar ettiğinin bildirilmesi üzerine, Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı’nın derhal olaya el koyduğu belirtildi.

Tüm bilim dünyası ve Erzincan halkı gibi kendilerinin de Rektörün vefatından derin üzüntü duyduklarını belirttikleri açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

”Her ne kadar ulusal basında, Erzincan Üniversitesindeki bir ihaleye ilişkin Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülen soruşturmayla Sayın Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap’ın vefat olayı arasında bağlantı kurulmaya çalışılmış ise de, ‘ihaleye fesat karıştırma’ konusunda yürütülen soruşturmanın Sayın Prof. Dr. Büyükkasap ile ilgisi bulunmamaktadır. Sayın Rektör, dosyanın şüphelisi ya da herhangi bir şekilde tarafı da değildir. Soruşturmanın kapsamı ihale komisyonunda görev alanlar ve ihaleye katılan müteahhitlerle sınırlıdır. Tüm bilim dünyası ve Erzincan halkı gibi bizlerde Sayın rektörün vefatından derin üzüntü duymaktayız. Ailesine, çalışma arkadaşlarına ve bilim dünyasına baş sağlığı dileriz.”açıklaması geldi.

Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi Atom ve Molekül Fiziği Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Gökhan Budak gibi aynı bölümden olan Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap  makam odasında ,bir kabloyu boynuna geçirerek intihar ettiği  söylendi.

BU  SÖZDE İNTAHARLARIN  YORUMUNU SİZ DEĞERLİ OKUYUCUYA BIRAKIYORUZ.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu