Ana SayfaGenelManşet

Ayetullah Hamanei’den Sahabe Mezarına Yönelik Saldırıya Kınama Mesajı

 

Yaşayan tağutların önünde eğilmek şirk değil de, İslam’ın yüce şahsiyetleri saygı mı şirktir?

Ayetullah Hamanei, bu sabah Peygamberin değerli sahabesi Hucr b. Adiyy’in mezarına yönelik yapılan saygısızlığa işaret ederek şunları söyledi:

saqeb_ir-khameneii

“Tüm dünya Müslümanları, siyasi liderler, ileri gelenler ve özellikle alimler bu iğrenç düşüncenin önünde vazifelerini yerine getirmelidirler ve bu fitne ateşinin daha da yayılmasına engel olmalıdırlar.

Bu olayın üzüntüsünü artıran şey, İslam ümmeti içerisinde, İslam’ın ilk çağlarının nurlu yüzlerinin, ileri gelenlerinin ve büyüklerinin anılmasını şirk ve küfür bilen kalpleri karamış ve gerici fertlerin olmasıdır.

Bunlar geçmişte Baki mezarlığında Peygamberin torunları olan İmamların kabirlerini viran eden ve dünyadaki Müslümanların tepkisi olmasaydı Rasulullah’ın (s.a.a) kabrini bile yıkmak isteyen kimselerin evlatlarıdırlar. Bu kötü düşüncedeki insanlar büyük şahsiyetlerin mezarlarının mezarlarını ziyaret etmeyi, onlar için Allah’tan rahmet dilemeyi ve aynı şekilde kendisi için şefaatçi olmalarını istemeyi şirk bilmekteler.

Oysa asıl şirk, bazı kimselerin İngiltere ve Amerika’nın casus servislerinin oyuna gelmeleri ve yaptıklarıyla Müslümanları üzmeleridir. Bu nasıl bir düşüncedir? Yaşayan tağutların önünde eğilmek, onlara kul olmak ve onlara tabi olmak şirk değil de, İslam’ın yüce şahsiyetleri saygı mı şirktir?

Ayetullah Hamanei İslam Ümmetinin bu olaya karşı doğru tepkisine vurgu yaparak:

“Ne Şia nede Ehlisünnet, düşmanın hedefi olan Şii-Sünni çatışması oyununa gelmeyerek düşünce ufuklarının yüceliğini gösterdiler. Müslümanların, bu acı olaya tepki ve kınamaları devam etmelidir. Çünkü eğer âlimler, aydınlar, siyasetçiler kendi vazifelerini yerine getirmezler ise, fitneler bunlarla sınırlı kalmayacaktır.

Siyasi yollarla, dini fetvalarla, aydın kesimin yazacağı makalelerle, verilen tepki ve kınamalarla bu fitne ateşinin yayılmasını engellenmelidir.

Tarihi bir eserin tahrip edilmesi karşısında yas tutup tepkilerini dile getiren şahsiyetler, siyasiler ve Uluslar arası kuruluşlar, bu ihanetler karşısında sessiz kalmışlardır.

Ama unutulmasın ki Allah her şeyi görmektedir ve kesinlikle Allah’ın planı düşmanların hilesine galip gelecektir. İslam ümmetinin birliğini ve ilerlemesini engelleme hedefinde olan bu tür olayları durduracaktır” dedi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu