Ana SayfaGenelManşet

Ayetullah Seyyid Ali Hamanei; ”Suriye’ye girmek barut ambarına sokulan kıvılcım gibidir.”

seyyid ali hamaney

Ayetullah Seyyid Ali Hamanei bu sabah (Çarşamba) yeni kabinenin üyeleriyle yaptığı ilk görüşmede Suriye ve Mısır meseleleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

İmam Hamenei , ABD’nin Suriye’ye girme tehdidini “bölge için kati bir facia” olarak değerlendirerek “Her türden müdahale ve savaş talepçiliği hiç şüphesiz ki bu ateşi yakanların aleyhine olacaktır. Eğer böyle bir girişim gerçekleşirse Amerikalılar tıpkı Irak ve Afganistan’a girişlerinde olduğu gibi zararlı çıkarlar. Bölgedışı güçlerin bir ülkeye girişi ateşin çoğalmasından başka birşeyle neticelenmez ve bu durum halkların onlara olan nefretini arttıracaktır. Bu ateş üfleme, barut ambarına sokulan  kıvılcım gibidir ve bunun sonuçları ve boyutlarını tahmin etmek mümkün değildir” dedi.

İslam Devrimi Lideri, Mısır olayları hakkında ise şunları söyledi:

“Bizim Mısır’ın iç işlerine karışmak gibi bir temayülümüz yok, fakat Mısır halkının katledilmesi karşısında gözlerimizi yumamayız. Biz, Mısır halkının -üstelik de silahsız- katliama uğratılmasını mahkum ediyoruz. Bu katliamın faili, her kim olursa olsun, İslam Cumhuriyeti açısından mahkum edilmiştir.

Mısır’da iç savaştan da şiddetle uzak durulmalıdır zira Mısır’daki iç savaş İslam dünyası ve bölge için bir facia olacaktır.”

Ayetullah Hamanei, “Mısır’da demokrasiye ve halkın seçimine dönülmesinin gerekliliğine” vurguda bulunarak “Mısır halkı uzun istibdat yıllarının ardından İslami uyanışın bereketiyle salim bir seçime girdi ve bu demokratik gidişatı durdurmak mümkün değildir” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu