Ana SayfaGenel

BAB SELEME KAPISINDA YENİ KOMŞU KELLE AVCILARI 3 TÜRK ASKERİNİ ÖLDÜRÜLDÜ

134388997518629Bab Seleme kapısında IŞİD teröristleri ile Türk askeri çatıştı 7 terörist  ve 3 Türk askeri hayatını kaybetti.

       Hani Perşembenin gelişi Çarşambadan belli olur diye bir deyişimiz var ya, kelimenin tam karşılığıyla Türkiye şu an böyle bir süreci yaşamakta. Türkiye’nin himaye ettiği ve her anlamda ”silahın her türlüsü dahil” destek verdiği terör örgütlerinin kendisine yönelecekleri daha ilk günden belliydi.

      Bu durumu anlamak için ne Mosad ne CiA ajanı olmaya gerek yoktu. Lakin Türkiye hükümeti her uyarıyı kulak ardı yaparak, adım adım terörü Türkiye’nin üstüne çekmiştir.

     Bu bağlamda, Türkiye hükümetinin Suriye krizi sürecinde uyguladığı politikaların  dünya gündemine düşmesiyle artık her şey gün gibi ortaya çıktı.

       10 Ekim tarihli Wall Street Journal gazetesinde yer alan bir yazı (Turkey’s Spymaster Plots Own Course On Syria), MİT müsteşarı Hakan Fidan’ın, AKP’nin Ortadoğu politikalarının oluşumundaki rolünü ve Suriye’deki cihatçı gruplarla olan bağlantılarına geniş yer verdi.

       Yazıda, Hakan Fidan’la birlikte çalışmış Suriye muhalefet liderleri, ABD yetkilileri ve Ortadoğu ülkelerinden diplomatların gözlemlerine dayanarak, Türkiye Suriye sınırında MİT’in Suudi Arabistan ve Katar orijinli silah ve konvoyların organize edilmesinde bir “trafik polisi” gibi çalıştığı ifade ediliyor. Bu silah ve konvoylardaki malzemelerin ağırlıklı olarak Müslüman Kardeşler bağlantılı gruplara aktarıldığı vurgulanıyor.

       Dahası; Uluslar arası İnsan Hakları Örgütü Human Rights Watch’un yayımladığı yeni raporda, Suriye’deki cihatçı çetelerin gerçekleştirdiği Alevi katliamı tanıklıklara dayanarak ortaya konulurken, Türkiye devletinin cihatçı çetelere sağladığı olanaklara dikkat çekilerek, Türkiye devletinin sorumluluğu gözler önüne seriliyor.

VE GÜN ARTIK PERŞEMBE

        TSK’nın Sınır kapısına yakın mevzilerden meydana gelen geçişlere müdahale etmesi üzerine, askerlere karşılık veren IŞİD teröristleri 3 Türk askerini öldürdü.

        IŞİD (Irak ve Şam İslam Devleti ) örgütünün yoğun olduğu Azez bölgesine açılan kapı yakın zamana kadar militanların ellerini kollarını sallayarak kullandığı bir yer haline gelmişti. Kısa süre önce Genel Kurmay web sayfasında çıkan ve IŞİD militanlarının mevzilerinin vurulduğu bildirilen haberden sonra Bab Seleme kapısı teröristlerin kullanımına kapatılmıştı. Sınır kapısına yakın mevzilerden meydana gelen geçişlere ilk müdahale de ise çatışmalar yaşandı.

       Genç Bakış bölge kaynağı çatışmada 7 teröristin öldüğünü duyurdu . Grubun komutanı olduğu bildirilen ve İstanbul-Laleli esnafının da yakinen tanıdığı Ebu Mervan’da çatışmada öldürülen teröristler arasında.

        Ebu Mervan Suriye savaşı çıkmadan önce İstanbul’da ”misafir” statüsüyle yaşayan Kafkasyalılardan sadece bir tanesiydi.

IŞİD’DEN TÜRKİYE’YE TEHDİT

       Irak ve Şam’da islam devleti (IŞİD) örgütünün yayınladığı bildiride, Türkiye’yi intihar saldırıları düzenlemekle tehdit etti. Cihatçı sayfalarda yayımlanan bildiride “Türk toprağını kafirlerden temizliyeceğini” söyleyen grup, Erdoğan hükümetinin Cilvegözü ve Reyhanlı sınır kapılarını açmaması halinde İstanbul ve Ankara’da saldırı düzenleyeceğini söyledi.

     Bildiride IŞİD grubu Reyhanlı saldırısını üstlendi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu