Ana SayfaGenelManşet

Ban Ki-mun, Suriye’nin kimyasal silahlarının imhası için 100 personelin çalışacağını açıkladı.

ban-ki-moon

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriye’nin kimyasal silahlarının imhası için BM ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nden (OPCW) 100 kadar personelin görev alacağını açıkladı.

Ban, BM Güvenlik Konseyi’ne verdiği 10 sayfalık raporunda, BM ve OPCW uzmanları tarafından ortak gerçekleştirilecek misyonun çalışma şekline ve işlevine yönelik bilgiler verdi. Ban, BMGK’da oybirliğiyle kabul edilen 2118 sayılı Suriye kararına istinaden, bu ülkedeki kimyasal silahların nasıl imha edileceğine ilişkin raporunu bu kuruma sundu. İmha çalışmasında BM’nin lojistik, iletişim ve koordinasyonu sağlayacağını kaydeden Ban, OPCW heyetinin de teknik sorumluluğu üstleneceğini dile getirdi.

Raporda Ban, çalışmaların üç aşamada gerçekleştirileceğine dikkat çekti. Genel Sekreter Ban, 1 Kasım’da başlayacak üçüncü aşamada Suriye’nin yaklaşık 1 ton ağırlığındaki kimyasal silahlar ile üretim ve depolama tesislerinin imha edileceği bilgisini verdi.

Heyetin Suriye’de devam eden çatışmalar nedeniyle büyük risk altına olacağını belirten Ban, ancak görevlerini hassas bir şekilde yerine getireceklerini aktardı. Görevi tarihi açıdan ”büyük bir adım” diye niteleyen Genel Sekreter, Suriye’de taraflara da seslenerek BM heyetine yardımcı olmalarını istedi.

Ban Ki-mun, Suriye’nin kimyasal silahlarının imhasında yaklaşık 100 kişilik bir ekibin görev alacağını da belirterek, personelin ihtiyaç süresince Suriye’de kalacağını aktardı.

Geçtiğimiz ay BMGK tarafından alınan karar tasarısına göre Suriye’nin kimyasal silahlarının imhasının gelecek yılın ilk yarısında tamamlanması gerekiyor. Suriye’de bulunan öncü ekip, pazar günü kimyasal silahlar ve üretim tesislerinin imha edilmesi çalışmalarına başlamıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu