Ana SayfaGenelManşet

BARZANİ : PYD’Yİ DE sürece dahil edin

BARZANİ VE TAYYİP

Barzanistan’dan AKP iktidarına; PKK’nın Suriye kolu olan PYD ile görüşün çağrısı yapıldı. Kukla Devlet Sözcüsü Sefin Dizayi, AKP hükümetinin PYD’yi sürece dahil etmesi önerisini yaptı. PYD’yi dışlamayın çağrısının BDP’nin Kandil ziyareti sonrasında gelmesi de dikkat çekti.

Açılımın Kuzey Irak’taki enstürimanlarından Barzani, PKK’nın Suriye kolu olan PYD’nin de sürece dahil edilmesini istedi.

Açıklama Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Sözcüsü Sefin Dizai’den geldi. AKP’nin Abdullah Öcalan ile görüştüğünü hatırlatan Sefin Dizai, PYD’nin de sürece dahil edilmesi ve dışlanmaması gerektiğini söyledi.

“PYD dahil hiçbir grup bu temasların dışında tutulmamalı.”

Dizai’nin açıklamasının BDP’nin Kandil’e ziyaretinin hemen arkasından gelmesi dikkat çekti.

Abdullah Öcalan-BDP görüşmelerinde de PYD’nin konumu gündeme geldi. Öcalan, PKK’nın Suriye kolu PYD’ye, “kim haklarını veriyorsa onlarla hareket etsinler” telkininde bulundu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da 23-27 Ocak’ta yapılan Davos toplantıları sırasında katıldığı bir televizyon programında Öcalan görüşmeleri ile Suriye’deki gelişmeler arasında paralellik kurmuştu.

“Bölgede artık her olay birbiriyle ilişkili. Bir an önce Suriye’nin istikrara kavuşması önemli tabii ama Suriye ile ilgili tüm grupların da rejimle kendi aralarına mesafe koyması lazım. PYD’yi kastediyorum burada. Diğer gruplar bunu koyuyor. PYD’nin alacağı tutumu yakından takip edeceğiz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu