Ana SayfaGenelManşet

Beşşar Esad: ”Şu anda zafer aşamasındayız”

20130702091646Lübnan’da yayımlanan el-Ahbar gazetesinin haberine göre Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, çeşitli Arap ülkelerinden gelen parti temsilcilerini ve siyasi liderleri kabulünde yaptığı konuşmada başta Suudi Arabistan olmak üzere bazı ülkelerin teröre destek vermesi sebebiyle sorunun çözümünün geciktiğini söyledi.

Suudi Arabistan’ın teröre destek vermesi sürdürdüğü müddetçe devam edeceğini belirten Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, Cenevre-2 konferansına da iktidarı devretmek üzere gitmediklerini ifade etti.

Lübnan Direnişi tecrübesinden yararlandık

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, Suriye’de cephede yaşanan gelişmelerle ilgili bir soruyu da şöyle cevapladı.

“Biz büyük bir savaşla karşı karşıya kaldık. Birinci aşamada direnişe yoğunlaştık, bu ilk yıl yaptığımız şeydi. Ama şu anda zafer aşamasına ulaşmış bulunuyoruz. Yakın geçmişte birçok tecrübelerden yararlandık.

Bunun bir kısmını Lübnan’dan öğrendik, Lübnan Direnişi, uzun bir süre direndi; 2000 ve 2006 yılında büyük bir zafer kazandı.

Saldırılar bağımsızlığımıza yönelikti

Biz en başından beri bu saldırıların kararlarımızdaki bağımsızlığımızı hedef aldığını biliyorduk. Bizi güçlü ve dirençli kılan bu bağımsızlıktı. Bununla birlikte bize destek veren müttefiklerimizi de takdirle anıyoruz. Özellikle de çıkarları tehdit altına alınan Rusya’yı.”

Kriz ne zaman biter?

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, ülkede yaşanan krizin ne zaman sona ereceğine ilişkin bir soruya da şöyle cevap verdi:

“Suriye krizinin ne zaman istenen ölçüde sona ereceği, bölgedeki terörist gruplara verilen desteğe bağlı. Suudi Arabistan, Suriye’ye 10 binlerce militan gönderdi. İş öyle bir noktaya geldi ki bu kişilere 2 bin dolar maaş ödemesi yaptılar. Öte yandan Irak sınırından giren el-Kaide militanları da söz konusu ve Iraklı yetkililer, bunlarla mücadele etmeye çalışıyorlar.

Dolayısıyla Suudi Arabistan’ın teröristlere yardımı durdurması, bu savaşın bitmesinde büyük rol oynayacak. Teröristler ve onların destekçileri Suriye ordusunun gücü karşısında şaşkınlığa uğradılar.

El Kaide’nin sadece Suriye için değil tüm dünya için büyük bir tehlike olduğunu herkes biliyor. Gelecek aylarda Suriye krizi konusunda daha mantıklı yollar bulunur; ama bu meselenin bizim teröristlere karşı mücadele yeterliliğimizle de yakından ilgisi var. Biz onlarla sonuna kadar mücadele etmeye kararlıyız.”

Mevcut şartlarda kısa vadede çözüm gözükmüyor

Mevcut şartlarda kısa vadede çözüm yönünde bir uzlaşma gözükmediğini belirten Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, “Teröristlere silah ve para gönderilmeye devam ettikleri sürece biz de onlarla mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Çünkü hiç kimse bizim kendi ülkemizi savunmamıza engel olamaz. Şu an Cenevre’de bir uzlaşmaya varabileceğimizi düşünmüyorum.

Bazıları bizim Cenevre’ye yönetimi devretmek için geleceğimiz kuruntusuna kapılıyor. Eğer bunu istiyorlar ve yapabiliyorlarsa buyursun Suriye’ye gelip yönetimi devralsınlar!” dedi.

En yıkıcı rolü Suudiler oynadı

Arap ülkeleri içerisinde en yıkıcı rolü Suudi Arabistan’ın oynadığını belirten Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, “Suudi Arabistan, Körfez İşbirliği Örgütü lideri olarak İsrail’le mücadele eden ülkelere karşı İsrail’i savunma rolünü üstlendi. Camp David anlaşmasının üstünü örttüler, 1982’de Lübnan’ın işgal edilmesini desteklediler. Bugün de Suriye’ye karşı açıkça teröristleri destekliyorlar. Şunu açıkça söyleyeyim biz şu an Suudi Arabistan’la savaş halindeyiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu