Ana SayfaGenelManşet

Birleşmiş Milletler fakirlere böcek yeme çağrısında bulundu

BÖCEK YE

Birleşmiş Milletler, açlıkla mücadele etmek, beslenmeyi desteklemek ve çevre kirliliğini azaltmak için alternatif besin kaynağı buldu: Böcekler

BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün, açlıkla mücadele için alternatif besin kaynakları arayışından akla zarar bir çözüm önerisi çıktı. Buna göre böceklerin besin değeri oldukça yüksek, büyükbaş hayvan yerine tüketilebilir.

Birleşmiş Milletler, açlıkla mücadele etmek, beslenmeyi desteklemek ve çevre kirliliğini azaltmak için alternatif besin kaynağı buldu: Böcekler. BM Gıda ve Tarım Örgütü, çekirgeler ve karıncalar ile böcekler aleminin diğer üyelerinin insanlar, çiftlik ve ev hayvanları için alternatif gıda kaynağı olabileceğini açıkladı. Örgütün Roma’daki merkezinde düzenlenen basın toplantısıyla açıklanan ‘Yenilebilir Böcekler: Gıda ve Yem Güvenliğinin Geleceği İçin Öneriler’ raporunda, dünyanın farklı bölgelerinde 2 milyar kişinin halihazırda sofralarında protein ve mineral açısından zengin böceklere de yer verdiği belirtildi. Raporda, 1 kilogram et elde etmek için büyükbaş hayvanların 8 kilogram, böceklerin ise sadece 2 kilogram yem tükettiğine dikkati çekildi. Gıda ve yem güvenliğinin sağlanması için böcek çiftliklerinin kurulabileceği ifade edilen raporda, böceklerin kolay ürediği vurgulandı.

Özellikle kınkanatlılar, karıncalar, çekirgeler ve ağustos böceklerinin besin değerinin protein açısından neredeyse kırmızı et ve balık etine denk olduğunu söyleyen örgüt, Yenilebilir Böcek Programı’nda örümcek ve akreplerin besin değerinin de incelendiğini belirtti. Böceklerin tadı ile ilgili sorulara da cevap verilen raporda, Afrika’nın güneyinde bazı tırtıllar ile Güneydoğu Asya’da dokumacı karınca yumurtalarının son derece lezzetli kabul edildiği ve yüksek fiyatlara satıldığı hatırlatıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu