Ana SayfaGenelManşet

BM: İsrail Güvenlik Konseyi Kararlarını Ciddi Bir Şekilde İhlal Ediyor.

bmLübnan’da BM’in Geçici Barış Gücü (UNIFIL) komutanı General Paolo Serra, İsrail askerlerinin iki ülkeyi ayıran Mavi Hattı veya demarkasyon çizgisini geçerek Güvenlik Konseyi Kararlarını ciddi bir şekilde ihlal etiklerini açıkladı.

Beyrut, İsrail Savunma Kuvvetlerine ait devriyenin Lübnan’nın güneyinde bulunan tampon bölgeye yasalara aykırı olarak girdiği konusunda Geçici Barış Gücüne şikâyette bulundu. Şikâyet başvurusu çarşamba günü yapıldı. BM GK’nun 1701 sayılı Kararı uyarınca anılan bölgede BM barış gücü ve ülkenin güvenlik güçleri dışında herhangi bir silahlı şahsın bulunması yasak.

General Paolo Serra’nın açıklamasında, “Lübnan BM Geçici Barış Gücü savcıları hala çalışmalarına devam ediyor olsalar bile, Mavi Hattı geçen İsrail askerlerinin Lübnan’da bulunması, BM GK’nin 1701 sayılı Kararı uyarınca ciddi bir ihlal sayılır.” açıklamasında bulundu. General, UNIFIL tarafından İsrail’e sınır ihlaliyle ilgili kararlı bir şekilde protesto iletilerek olayın incelenmesinde yardımcı olmaları talep edildiğini bildirdi.

Alınan bilgilere göre, salı gecesi İsrail askeri devriyesi tarafından Mavi Hattın geçilmesiyle bir patlama yaşandı. Olayda dört İsrail askeri yaralandı.BM Barı Gücü Komutanı General Paolo “Olayın ciddiyeti dikkate alınarak o gece nelerin yaşandığını ve BM Kararının ihlal özelliğini tam olarak belirlemek son derece önemli” olduğunu belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu