Ana SayfaETKİN ÖNDEGenelKarikatürlerManşet

Bu durum Türkiye’de ki hayvancılığın ve et üreticisinin bitişi demektir

et

Son zamanlardaki fiyat artışında üreticinin her hangi bir müdahalesinin söz konusu olmadığını belirten Suluova Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Esem Kodaman et fiyatlarındaki durumu açıkladı.

Son zamanlardaki fiyat artışında üreticin her hangi bir müdahalesinin söz konusu olmadığını belirten Suluova Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Esem Kodaman,“Geçtiğimiz yıl Et Balık Kurumu’na verdiğimiz et fiyatları 15 liraydı. 2 ay önceki fiyatlar 16,2 lira, şu andaki fiyat ise 16,5 liradır. Aradaki 1,5 liralık bu artış kepek, bonkalite ve yem fiyatlarının artışında kaynaklanmaktadır. Üretici ile alakası yoktur.” dedi.

Türkiye’nin en önemli kırmızı et üretim merkezlerinden olan Amasya’nın Suluova ilçesinde üreticiler, et fiyatlardaki artışın kendilerinden kaynaklanmadığını ifade ederek, Başbakan’a kendileri ile görüşmesi çağrısı yaptı.

Yurt dışından ithal et getirilmesine de karşı olduklarını ifade eden Kodaman; “Bizim insanımız eğer para kazamaz ise bu sektörden çekilecektir. Ülkemizdeki et üretimi zaten tüketimi fazlasıyla karşılayacak durumdadır. Ayrıca devletimiz dişi hayvan kesiminin önüne geçmelidir. Bunu da süt üretimine destek vererek yapmalıdır. Bu durum ülkemiz için büyük tehlikedir. Suluova kırmızı et üretiminde çok önemli bir yere sahip. Ama artık biz bile bu duruma dayanamaz hale geldik. Birliğimize bağlı  1200 işletmeden geriye 730 işletme kaldı.” şeklinde konuştu.

Suluova Besiciler Birliği Başkanı İdris Yavuz da, 2010 yılında başlayan ithal et furyasının Türkiye’nin hayvancılığını bitirme noktasına getirdiğini söyledi. Bakanlığın hayvancılık politikasının yanlışlar üzerine kurulduğunu ifade eden Yavuz şöyle konuştu: “Yaz mevsimi olması sebebiyle et fiyatlarında yükselme meydana gelmiştir. Bu artışı maalesef besicilere yüklemeye çalışıyorlar. Fakat işin aslı öyle değildir. Türkiye’de hayvancılık her geçen gün bitmektedir. Hükümet bu durumun farkında olması gerekmektedir. Defalarca uyarmamıza rağmen hiçbir önlem alınmamıştır. Bu durum Türkiye’de ki hayvancılığın ve et üreticisinin bitişi demektir. Karkas et fiyatları 2 ay önce 15 lira iken şu andaki fiyatımız 16,5 lira civarındadır. Bu fiyatlar zaten üreticinin maliyet fiyatıdır.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a defalarca seslerini duyurmaya çalıştıklarını anlatan Yavuz şunları söyledi: ” Çünkü ilgili bakanlık bizleri dinlemiyor. Suluova Türkiye’de et üretiminin yüzde 4’üne denk gelmektedir. Başbakanımız nedense hayvan severler ile görüşüyor fakat bir türlü bizimle görüşmedi. Ben şunu iddia ediyorum, bu sektörü 4 tane büyük rantçıya teslim ettiler. Bu sektörde 50 ila 100 baş hayvan yetiştiren et üreticileri bu işi yürütemeyip bırakmış durumdalar. Hükümet süt üretimini de desteklemelidir. Süt üretiminden para kazanamayan üreticiler ineklerini kesmeye başladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu