Ana SayfaGenelManşet

Bulgaristan, Türkiye üzerinden kaçak giren sığınmacıları önlemek amacıyla sınıra duvar çekecek

kapikule

Bulgaristan İçişleri Bakanlığı hükümete, Türkiye üzerinden kaçak giren sığınmacıları önlemek amacıyla sınırda bir duvar inşa edilmesini teklif etti.

Bulgaristan hükümeti, Elhovo şehri (Yambolu ili) yakınlarından geçen 30 kilometrelik Bulgaristan-Türkiye sınırına duvar örme kararını onayladı. İnşa edilecek duvar, gözetimi zor olan bölgede Bulgaristan sınır birliklerinin çalışmalarında daha verimli olmalarını sağlayacak. Açıklamayı Bulgaristan içişleri bakan yardımcısı Vasil Marinov yaptı.

“Duvar sığınmacıları geri çevirmek için inşa edilmeyecek. Böyle bir yaklaşıma karşıyız. Öngörülen icraat Bulgaristan sınırının daha iyi korunmasını amaçlıyor.” açıklamasında bulunan Marinov, söz konusu girişimin hazineye 5 milyon levaya (2 milyon 500 bin avro) mal olacağını da sözlerine ekledi.

21 Ekim tarihinde olağanüstü toplantı gerçekleştirecek olan hükümet, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’dan gelmekte olan sığınmacılarla ilgili durumu kontrol altına almak için 27 milyon leva tutarında finansman ayırma konusunu değerlendirilecek. Bulgaristan İçişleri Bakanlığından alınan son bilgilere göre, ülke sınırları içinde 6800 sığınmacı bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu