Ana SayfaGenelManşet

Burucerdi; “ABD’nin İran’a karşı yeni yaptırımlar kararı alması, İmam Ali Hamaney’in “ABD’ye güvenilmez” ifadesinin ne denli derin bir bakış açısı olduğunu ortaya koydu

Alaeddin-Boroujerdi

İran Meclis Milli Güvenlik Komisyonu Başkanı “Viyana’da 5+1 Grubu’yla müzakerelerde bulunan İranlı uzman heyetin geri çağırılması haklı ve inkılapçı bir girişimdi” dedi.

İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaeddin Burucerdi, ABD’nin Cenevre anlaşmasından sonra İran karşıtı yaptırım listesine 19 kişi ve şirket adı katma girişimine değinerek “ABD’nin bu girişimi Cenevre anlaşmasının ihlal edilmesi olarak niteleyip “Viyana’da 5+1 Grubu’yla müzakerelerde bulunan İranlı uzman heyetin geri çağırılması, önceki gün Dışişleri Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen yerinde, haklı ve inkılapçı bir girişimdi” dedi.

Burucerdi ayrıca “ABD’nin Cenevre anlaşmasını böyle açık bir şekilde ihlal etmesi, İslami İran’ın daha sonraki girişimleri için bir temel olabilir” ifadesini kullandı.

Meclis Milli Güvenlik Komisyonu Başkanı Burucerdi daha sonra “ABD’nin İran’a karşı yeni yaptırımlar kararı alması, bir kez daha İslam İnkılabı Rehberi’nin “ABD güvenilmez” şeklindeki ifadesinin ne denli derin bir bakış açısı olduğunu ortaya koydu. Şimdi uzman müzakere heyetinin Viyana’dan Tahran’a geri çağırılması da dikkate alınarak bu aşamada artık Hükümet ve Milli Güvenlik Yüksek Konseyi’nin nasıl bir karar alacaklarını beklemek gerek” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu