Ana SayfaETKİN ÖNDEGenelManşet

BÜYÜK ŞEYTAN AMERİKA BÜTÜN DÜNYADA LANETLENDİ

ATOM

1945 yılında Japonya’ya atom bombası atarak bir insanlık faciası yaratan Amerika, işlediği katliamın 68. Yılında bütün dünyada lanetlendi.

Başka ülkelerin barış amaçlı nükleer enerji kullanmasına bile tahammül edemeyen ABD, insanlığın üzerine atom bombası atan tek ülke olarak lanetlendi.

Nagasaki kentinde 1945 yılındaki atom bombası patlamasının merkez üssünün yakınlarında düzenlenen anma törenine onbinlerce kişi katıldı. Bombanın atıldığı saat 11.02’de ölenler anısına çan çalındı ve bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Anma töreninde konuşan Nagasaki Belediye Başkanı Tomihisa Taue hükümeti eleştirdi. Belediye Başkanı Taue, Tokyo’nun nisanda yapılan uluslararası silahsızlanma toplantısında, nükleer silahları kullanmayı koşulsuz reddeden anlaşmayı imzalamayı reddetmesinin toplumların beklentisine ihanet olduğunu vurguladı.

Japonya’nın atom bombasına maruz kalan tek ülke olması nedeniyle bu konuda liderlik yapması gerektiğini belirten Taue, ayrıca 2011’deki depremden sonra nükleer felaket yaşayan Fukuşima’nın yeniden yapılandırılması için destek sunmaya hazır olduklarını ifade etti.

Abe, nükleer silah kullanımının ne kadar acımasızca olduğunu dünyaya hatırlatmaya devam etmenin de görevleri olduğunu sözlerine ekledi.

Nagazaki Belediye Başkanı Tomihisa Taue ise Japon hükümetinin, bu sene içerisinde nükleer silahların yaygınlaşmasına yönelik bir anlaşmayı imzalamayı reddetmesini kınadı.

Taue, “Nükleer silahların hiçbir koşulda kullanımına izin verilmemesi şeklindeki bir ifadeyi kabul edemiyorsak, bu, Japon hükümetinin nükleer silahların duruma bağlı olarak kullanılabileceğine müsamaha gösterdiği anlamına gelir. Bu durum ise nükleer saldırıya maruz kalan tek ülke olarak, dünyadaki başka hiçbir insanın bizim yaşadığımız acı tecrübeleri yaşamasına izin vermemeye yönelik sahip olduğumuz ruha ters düşmektedir” şeklinde konuştu.

Anma töreni, konuşmalar sonrası düzenlenen koro gösterilerinin ardından sona erdi.ABD tarafından Nagazaki’ye 9 Ağustos 1945’te atılan atom bombası 150 binden fazla kişinin ölümüne sebep olmuştu.

6 Ağustos 1945’te, Hiroşima’ya atılan bombanın etkisinden henüz kurtulamamış olan Japonya, Nagazaki’nin de bombalanmasının ardından 15 Ağustos 1945 tarihinde teslim olmuş ve İkinci Dünya Savaşı fiilen sona ermişti.

ABD, İkinci Dünya Savaşı’nda 6 Ağustos 1945’te Hiroşima kentine atom bombası atmıştı. Bundan 3 gün sonra Amerikan “Bockscar” isimli B-29 Superfortess uçağı, Plütonyum-239 tipi “Fatman” (Şişman Adam) adlı ikinci nükleer bombayı Nagazaki semalarından kentin üzerine bırakmıştı.

Patlama esnasında o zamanlar 240 bin nüfüslu olan Nagazaki’de 74 bin kişi ölürken, bir o kadar kişi de yaralanmıştı. 21 bin tonluk TNT-nin patlayıcı gücüne eşdeğer bombanın ardından, radyasyonun da etkisiyle bugüne kadar ölenlerin sayısının 100 bini aştığı bildiriliyor.

Japonya bu facianın ardından savaştan çekilmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu