Ana SayfaGenelManşet

Çağdaş Firavunlar, İslam’ı Yasakladılar, Camileri Yıkıyorlar.

Çağdaş Firavunlar, İslam'ı Yasakladılar, Camileri Yıkıyorlar!Angola hükümeti ülkede İslam’ı resmi olarak yasakladı ve ülkedeki camileri yıkmaya başladı.

Angola yönetimi, İslam dini ve ritüellerinin yasal olmadığı gerekçesiyle camilerin yeni bir açıklama yapılana kadar kapatılmasına karar verdi.

Kültür Bakanı Roza Cruze Silvia, Angola haber ajansı Angop’a yaptığı açıklamada, yönetim olarak, başta İslam olmak üzere ülkedeki yasa dışı gruplarla mücadeleye devam edeceklerini vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

”Hükümetimiz, dini gruplara yönelik hürriyetlere ilişkin 2/04 nolu yasayı yeniden gözden geçirmekte ve Angola’nın adet ve kültürleri ile çatışan yeni dini cemaatler ile mücadelede ulusal bağlamda modernleşmeyi araç olarak kullanmaktadır. İslam hususunda Adalet ve İnsan Hakları Bakanlığı Müslümanların ibadetlerine yönelik henüz bir düzenleme koymamış olmakla birlikte, camiler yeni bir açıklama yapılana kadar kapalı tutulacaktır”

”Angola’da dini ritüellerinin yapılmasına izin verilmeyen 194 dini grup bulunmaktadır” diyen Bakan Silvia, camilerin kapatılmasının, yasal olmayan dini gruplarla mücadelede son adımı temsil ettiğini belirtti.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin son raporlarına göre, Angola’daki Müslümanlar başta camilerin kapatılması ve yerel basında terörle bağlantılı olarak gösterilmeleri olmak üzere birçok konuda ayrımcılığa tabi tutuluyor.

Güney Afrika kıtasında yer alan 18,5 milyon nüfuslu Angola’da nüfusun büyük çoğunluğu Hristiyan.

Çoğunluğunu Batı Afrika ülkelerinden ve Lübnan’dan göç edenlerin oluşturduğu Angola’daki Müslüman azınlığın nüfusu ise 90 bin olarak ifade ediliyor.

ÜLKENİN YÜZDE 3’Ü MÜSLÜMAN

Angola nüfusunun yüzde 95’ini Protestan Hristiyanlar oluşturuyor. Ülkede bulunan Müslümanların sayısı ise 80-90 bin civarında ve ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 3’ünü oluşturuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu