Ana SayfaGenelManşet

Camilerde gençleri toplayıp Suriye’ye savaşa gönderiyorlar

Camilerde gençleri toplayıp Suriye’ye savaşa gönderiyorlar

Kırgızistan Din İşleri Devlet Komisyonu, bazı camilerin Suriye’deki askeri faaliyetlere katılmak üzere ülke vatandaşlarını yönlendirdiği iddialarını araştırıyor. 

Batken Bölgesi (Kırgızistan’ın güneyi) Kızıl-Kıya şehri sakinleri Din İşleri Komisyonu’na başvurdular ve Türkiye’de bulunan genç yaştaki insanların geri getirilmesini talep ettiler, çünkü bu gençlerin ebeveynleri Suriye’ye gönderilebileceklerinden endişe duyuyorlar. Konu ile ilgili açıklama din İşleri Komisyonu’ndan Interfaks Haber Ajansı’na yapıldı.

Türkiye’ye gençlerin gittiği yolunda benzeri bir başvuru Oşskaya Bölgesi (Kırgızistan’ın güneyi) Aravan Beldesi’nden de komisyona ulaştırıldı.

Devlet Komisyonu Kırgız vatandaşlarının Türkiye’de bulundukları yerin tespit edilmesi ve ülkeye geri getirilmeleri için Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı’na yardım yapması için başvurdu.

Bunun dışında Devlet Komisyonu temsilcileri Kırgızistan’ın güneyinde ebeveynler ile görüşmeler yapıyorlar ve gençlerin gönderilmesi ile bazı camilerin ilişkili olduğuna dair bilgileri detaylı bir şekilde kontrol ediyorlar.

17 Nisanda yapılan parlamento toplantısında parlamenter Dastan Cumabekov yaptığı açıklamada Oşskaya Bölgesi Aravan beldesinde gençlerin Suriye’ye gitmek üzere ikna edilmeye çalışıldığını söyledi. Bu insanları güya Suriye’deki askeri faaliyetlere katılmak üzere topluyorlar ve oraya Türkiye üzerinden gönderiyorlar.

Kırgızistan’ın güneyine bulunan güvenlik organlarından bir kaynak, Interfaks Haber Ajansı’na verdiği bilgide Kızıl-Kıya’da Suriye’de askeri faaliyetlere katılmak üzere gitmiş bir grubun tespit edildiğini söyledi. Gençler dini eğitim almak adı altında oraya gittiler. İlk elde edilen bilgilere göre Kırgızistan’dan Türkiye’ye ardından da Suriye’ye gidenler arasında Kırgız, Özbek ve Tacik uyruklu kişiler bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu