Ana SayfaGenelManşet

Celili : Nükleer suçlular,silahsızlanma savunucusu olamazlar.

celili-nukleer-hakkimizi-daha-guclu-savunacagiz-77277-650x365

İMGYK sekreteri bizzat nükleer suçlu olanların, silahsızlanma savunucusu olamayacaklarını belirtti.

Haber merkezinin bildirdiğine göre dün Kazakistan’ın Almati kenti Farabi üniversitesi doğu bilimler fakültesi öğrencilerine konuşan İMGYK sekreteri Said Celili, uluslar arası ilişkilerde yanlış bağlantıların hakim olduğuna işaretle, yanlış tekeller ve ilişkilerin, insanların ihtiyaçlarını karşılayamayacağını belirterek, yanlış ilişkilerden faydalananların ise medya aracılığı ile kendi isteklerini dünyaya ters bir şekilde yansıttıklarını ifade etti.

İslam inkılabı rehberinin İMGYK temsilcisi Celili, günümüzde bazı ülkelerin en kötü ve meşru olmayan silahlara yani nükleer silahlara sahip olmasını kimsenin kabul etmediğini, kimsenin onların silah fabrikalara sahip olmalarını ve benzer silahları deneyerek üretme hakkını da vermediğini belirtti.

Celili günümüzde İran İslam cumhuriyetinin barışçıl nükleer hakkını, yanlış ilişkileri kabul etmek istemeyen tüm bağımsız ülkelerin hakkı olarak savunduğuna işaretle, günümüzde İran’ın savunduğu hakkın sadece milletlerin nükleer hakkı olmadığını, milletlerin tüm hakları, yani kendini milletlere dayatmak isteyen tüm yanlış strateji ve araçlara karşı savunma olduğunu vurguladı.

İMGYK sekreteri Said Celili de bugün Almati kentinde gerçekleşecek olan ikinci tur görüşmelere işaretle , bir tek kelimenin bu görüşmelerin yolunu açabileceğini ve bunun da İran halkının uranyumu zenginleştirme hakkının tanınması olduğunu belirtti.

İran nükleer haklarının NPT’de vurgulanan haklar olduğuna işaret eden Celili, son 34 yılda kazanılan acı tecrübelerden batı ülkelerinin ders alarak İran ile görüşmelerde yeni bir sayfa açmalarını umut etti.

Bu arada İMGYK sekreter yardımcısı İran İslam cumhuriyetinin Almati-2 görüşmelerine somut ve belirli önerilerle katıldığını belirtti.

Fars haber ajansının Almati’den verdiği habere göre İMGYK uluslar arası güvenlik ve dış siyaset yardımcısı Ali Bagırı dün Kazakistan’da muhabirlere yaptığı açıklamada İran İslam cumhuriyetinin somut önerlilerle Almati-2 görüşmelerine katıldığını belirtti

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu