Ana SayfaGenelManşet

Çin ve ABD donanma birliklerinin Aden Körfezi’nde ortak tatbikat yaptığı bildirildi

Çin ve ABD ortak tatbikat

Kuzey kore ile ABD arasında yaşanan Kriz’de, Kuzey koreyi ABD karşısında yalnız bırakan Çin ve Rusya, aksine ABD’ye destek olarak düzenledikleri bu tatbikat ile, gerçek çehrelerini aşikar etmişlerdir.

Çin ve ABD donanma birliklerinin Aden Körfezi’nde ortak tatbikat yaptığı bildirildi.

Çin Uluslararası Radyosu’nun haberine göre, Aden Körfezi ve Somali açıklarında deniz güvenliği koruma görevini yürüten Çin Deniz Kuvvetleri’ne ait 14. filo ile ABD Deniz Kuvvetleri’ne ait USS Mason tipi füze kruvazörü bölgede ortak bir tatbikata imza attı.

Deniz korsanlarına karşı koordinasyonun güçlendirilmesi hedefiyle yapılan tatbikatın, önceki gün başladığı ve dün sona erdiği kaydedildi.

Tatbikata Çin donanmasına ait Harbin adlı füze kruvazörü, Veyşanşu adlı lojistik gemisi, bir helikopter, 4 muharebe botu ile özel harekat personelleri ve Amerikan USS Mason tipi füze kruvazörü, bir helikopter ile bazı özel harekat personelinin katıldığı duyuruldu.

İki ülke komutanlarının sırayla yönettiği tatbikat süresince, personel aktarma, grup halinde hareket, hafif silahla atış, ana top atışı, helikopterlerin karşılıklı inişi, ortak denetim ve gece şartlarında denizdeki hedefleri gözlemleme ve ortak kurtarma gibi bir dizi program uygulandığı belirtildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu