Ana SayfaGenelManşet

Cuma namazının ardından düzenlenen gösterilere müdahale eden İsrail askerleri, Mescid-i Aksa’nın avlusuna girdi

israil adkerleri mescidi aksaninavlusuna girdi

Cuma namazının ardından düzenlenen gösterilere müdahale eden yüzlerce İsrail askeri, Mescid-i Aksa avlusuna girdi, 15 Filistinli gözaltına alındı

Kudüs’te Mescidi Aksa’da Cuma namazından sonra, Yahudilerin dini bayram nedeniyle dün ve önceki gün Müslümanların El Aksa’ya girişlerini İsrail askerlerinin engellemesini protesto eden Filistinlilere, İsrail askerleri ses bombası, plastik mermi ve gözyaşartıcı gazla müdahale etti.

Olaylarda 15 Filistinli İsrail güçleri tarafından gözaltına alınırken, 5 Filistinli yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

İsrail’in, geçen Çarşamba akşamından itibaren Yahudilerin dini yılbaşı “Rosh Hasnanah” tatilini gerekçe göstererek Mescidi Aksa’ya Arapların girişini yasaklamasını, bir grup Filistinli Cuma namazının ardından Mescid-i Aksa’da protesto etmeye başladı.

Gösteri sırasında yüzü maskeli bazı Filistinliler Megaribe kapısında bekleyen İsrail işgal güçlerine taş attı. Atılan taşların ardından Megaribe ve Sillsile kapısından içeri girmeye başlayan yüzlerce polis, kalabalığın üzerine ses ve gaz bombası atmaya başladı. Bir anda savaş alanına dönen Aksa’nın avlusunda Filsitinliler Hz. Ömer, Kubbetü’s Sahra, Mervan ve Burak mescidlerine sığınarak mescitlerin kapılarını kapattılar. Ancak pencerelerden içeri gren gaz nedeniyle binlerce kişi öksürük krizine tutuldu. Yer yer bazı kişilerin titrediği ve kustuğu görüldü.

Bu sırada yaşanan kargaşada polisin sıktığı plastik mermilerden bazı gazeteciler ise bacaklarından ve kollarından yaralanırken, mescitlere giremeyen Filistinliler de İsrail askerlerine taş atarak karşılık verdi.

Yaklaşık 2 saat süren olayların sonunda İsrail polisi Mescid-i Aksa’yı tamamen kontrol altına alırken, camiye gelen müslümanlar ise İsrail müdahalesinden kurtulmak için mabedin kuzey ve batı kapılarından hızla kaçarak uzaklaştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu