Ana SayfaGenelManşet

Dünya AKP Hükümetini Sorumlu Tuttu – AKP Hiç bir kanıt olmadan Suriye’yi sorumlu tuttu

Hatay'da patlama7

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen bombalı saldırı, dünya basınında da  geniş yer buldu.

İngiliz BBC kanalı saldırıyı El-Kaide’ye bağlı El-Nusra cephesinin üstlendiğini yazdı.
İngiliz ITV kanalının haberinde “Türk hükümetinin beslediği muhalefet Türkiye’yi kana buladı” vurgusu öne çıkarken, ölü sayısı 116 olarak açıklandı. 
İngiliz The Telegraph gazetesi AKP yöneticilerinin açıklamalarıyla adeta dalga geçti. Haberde, “Türk hükümeti şaka gibi açıklamalar yaparak hedef şaşırtmak istiyor” ifadelerine yer verildi. 
The Sun gazetesi, “Türk hükümeti yıpranmamak için haber yasağı getirdi.” dedi. 
Çarpıcı bir başka yorum da İngiliz Independent Gazetesi’nden geldi. Robert Fisk imzalı makalede Suriye Ordusu’nda kesinlikle kimyasal silah olmadığına vurgu yapıldı. Fisk bizaat Suriye’ye giderek orduyu incelediğini belirtti. Reyhanlı saldırısının hemen bu makaleden sonra gerçekleşmesi dikkat çekti 
Fransız Le-Monde gazetesi Reyhanlı’daki patlamayı, “Besle kargayı oysun gözünü” başlığıyla verdi. Haberde Türklerin beslediği aşırı dinci Suriyeli muhaliflerin Türkiye’yi kana buladığı ifade edildi. Ölü sayısının ise 120’den fazla olduğu belirtildi.
Suriye, İran ve Rus basını da AKP Hükümeti’ni sorumlu tuttu. Suriye tarafından yapılan açıklamalara yer veren Rus basını genel oalarak Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılara dikkat çekti.
Rus basını Türkiye-Suriye sınırında El Kaide’ye bağlı terör gruplarının yoğunluğuna dikkat çekerken saldırının yapılış şeklinin de El Kaide yöntemi olduğunu vurguladı.
Rus gazetelerinde, son dönemde atılan diplomatik adımlara da dikkat çekildi, Suriye ile BM arasında denetçilerin ülkeye gidişiyle ilgili uzlaşma sağlandığının altı çizildi. Ruslar bu adımın savaş söylemlerine ağır darbe indirdiğini belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu