Ana SayfaGenelManşet

Efendisi Kardavi’nin Yardımcısını Beyaz Saray’daki Özel Toplantıda kabul etti

Kardavi'nin Yardımcısı Beyaz Saray'daki Özel Toplantıdaİsrahaber’in verdiği habere göre, Merkezi Katar’da Bulunan Dünya Müslüman Alimler Birliği’nin başkan yardımcılığı görevini yürüten Şeyh Abdullah bin Bayyah’ın kendi sitesinde yayınlanan habere göre, “Şeyh Abullah bin Bayyah, Beyaz Saray’a bir ziyaret gerçekleştirerek Obama’nın üst düzey danışmanlarıyla -Suriye halkı ve Myanmar’daki Müslüman azınlık- konulu bir toplantıya katıldı”.

Şeyh Abdullah bin Bayyah’ın birlikte toplantı yaptığı isimler arasında ABD başkan yardımcısı Gayle Smith’in ve ABD’nin İslam Konferansı Örgütü temsilcisi Reşat Hüseyin’in yanı sıra Beyaz Saray halkla ilişkiler birimi müdürlerinin ve diğer yönetim birimlerinden üst düzey yetkililerin bulunduğu belirtiliyor. Öte yandan şeyhin resmi sitesinde haberin ilk yayınlandığı anda Beyaz Saray ulusal güvenlik danışmanının da toplantıya katılanlar arasında olduğu yazılı iken hemen sonrasında bu ifadenin kaldırıldığı dikkat çekiyor.

Bayyah’ın yine kendi sitesinde yer alan ifadelerde Amerikan Başkanı Obama‘ya Myanmar ziyareti dolayısıyla şükranlarını sunduğu ve Amerikan yönetimine Suriye halkının maruz kaldığı adaletsizliği ortadan kaldırılması için bir an önce harekete geçme çağrısında bulunduğu belirtiliyor.

Diğer taraftan ABD Başkan Yardımcısı Gayle Smith’in ise Bayyah’ın ziyaretine ilişkin olarak “bu dönemde sizinle görüşmek istememizin nedeni, Müslüman Alimler birliği ile yeni iletişim mekanizmaları kurma çalışmaları içerisinde olmamızdır” dediği ve Bayyah’ın insanlık adına anlayışlı bir tavır sergilediğini ifade ettiği kaydedildi.

Diğer taraftan konuyla ilgili olarak terör araştırmaları merkezi olarak bilinen “IPT” tarafından yayınlanan haberde ABD başkan yardımcısı olan Gayle Smith’in aynı zamanda Ulusal Güvenlik konseyi üyesi olduğu belirtildi.

Bayyah’ın özellikle Hamas’ın maddi anlamda güçlendirilmesi hususunda ortaya özel çabalar koyduğunun belirtildiği haberde Amerika’ya girmesi yasak olan Yusuf el-Karadavi’nin yardımcısı olduğuna dikkat çekiliyor.

IPT’de yer alan ifadeler, Beyaz Saray’ı suçlayıcı nitelikte olup, haberde ABD yönetimi yetkililierinin teröristlerle aynı masaya oturmalarından şikayet ediliyor.

Öte yandan dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise Bayyah’ın Beyaz Saray ziyaretinin 13 haziran’da gerçekleşmiş olması ve Obama yönetiminin Suriye muhalefetini silahlandırma kararı almasının 14 haziran tarihine denk gelmesi.

Bayyah, Amerika gezisi sonrasında el-Cezire’ye yaptığı açıklamalarda “Washington’un (Suriye’de) daha fazla rol almasını ve acilen harekete geçmesini beklediğimizi söyledik” demişti.

Son olarak Bayyah’ın Amerikalı üst düzey yetkililerle görüşme sürecinin Temmuz 2012’ye kadar uzandığı belirtiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu