Ana SayfaAnalizGenelManşet

Erdoğan :Operasyon dış güçlerin oyunu dedi ama…

DIŞ GÜÇLERYapılan yolsuzluk karşısında fakir edebiyatı yapmaya başlayan hükümet  operasyon dış güçlerin oyunu dedi ama hem korsan israilden gelen açıklmalar  hem  Ali babacan’dan gelen açıklamalar hükümetin yapılan hırsızlıkları kılıfına uydurup saklamak için bahane uydurduğunu gösterdi.İşte korsan israil’le ilşkilerimizin ne kadar’da dosttan öte olduğunu kanıtlayan güncel olaylar.

 

Şalom gazetesi bugunkü manşet haberi; Türkiye israil ilişkilerinde sıcak rüzgarlar”başlığını kullandı.

Ashampoo_Snap_2013.12.26_11h35m30s_008_

 

TAZMİNATTA ESNEKLİK

İsrail’in Haaretz gazetesi, iki ülke arasında yapılan müzakerelerin tıkanma sebebi olan, Mavi Marmara’da hayatını kaybedenlerin yakınlarına ödenecek tazminat tutarında Türkiye’nin esneklik göstermeye hazır olduğunu yazdı. Gazete haberinde iki ülkenin heyetlerinin Türkiye’de bir araya geldiğini ve Ankara’nın ısrarcı olduğu ‘1 milyon’ tutarının altında bir tutar için görüştüğünü ileri sürdü.

İŞÇİ KOTALARI ARTTIRILDI

Tüm bu gelişmeler yaşanırken İsrail, Türk işçiler için belirlediği kotayı da arttırdı.

İsrail İçişleri Bakanlığı yaptığı bir açıklama ile eskiden yıllık sekiz yüz olan Türk işçisi kabul etme sayısını yüzde 50 arttırarak bin iki yüz kişiye çıkardı. İsrail, özellikle inşaat konularında Türk yüklenici firmalar ile çalışmayı tercih ediyor. Türk yüklenici firmaları da İsrail’de aldıkları inşaat projelerinde kalifiye Türk işçilerini çalıştırıyor.

EL AL 6 YILDAN SONRA YENİDEN TÜRKİYE’YE UÇACAK

İsrail ve Türkiye arasında yapılan havaalanı güvenlik anlaşması sayesinde İsrailli Havayolları EL-AL, 2014 yazından itibaren tekrar Türkiye’ye uçuş yapabilecek

  Türkiye Sivil Havacılık Kurumu Başkanı Bilal Ekşi ve İsrailli meslektaşı Giora Romm Ankara’da bir araya gelerek İsrailli havayolları şirketlerinin yeniden Türkiye’ye sefer yapabilmesinin önünü açan anlaşmaya imza attı. Romm, 2014 yazında İsrailli firmaların yeniden Türkiye’ye uçuş yapmaya başlayacaklarını da söyledi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan: “İsrail le ortak çıkarlara sahibiz”

Ashampoo_Snap_2013.12.26_11h33m08s_007_

İSRAİL İLE İYİ İLİŞKİLER ÖNEMLİ

  Monaco’da Dünya Siyaset Konferansı sırasında bir İsrail radyosuna konuşan Babacan, “İsrail’le ilişkiler Türkiye için önemli. Ve umarım ilişkileri Mavi Marmara’dan önceki durumuna döndürebiliriz. Uzun yıllara dayanan ilişkilerimizi tekrar düzeltebiliriz” dedi.

İSRAİL DE BİZİ ANLAMALI

  “Şu an bölgedeki ve dünyadaki durum göz önüne alındığında ortak çıkarlara sahibiz” diyen Babacan, İsraillilerin de Mavi Marmara olayının Türklerde yarattığı travmayı anlamasını istedi. Başbakan Yardımcısı, sonuçta Mavi Marmara gemisinde öldürülenlerin Türk vatandaşı olduğunu ve Türkiye’nin buna tepkisiz kalamayacağını belirtti.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu