Manşet

Erdoğan: Suriye’deki fotoğraflar sorumluluğumuzu artırdı.

yarin_21.1.2014_656bfa11-3658-471c-a398-c087ce841b6bBaşbakan Brüksel’de düzenlenen basın toplantısında konuştu. Erdoğan, Suriye’de işkenceyle öldürülen 11 kişinin gündeme düşen 55 bin kare fotoğrafına değinerek, “Dün TV’lere düşen fotoğraflar bir soykırımın ne denli ağır olduğunu, sorumluluk mevkiinde olan bizleri ciddi manada rahatsız etmiştir” dedi. Türkiye, günlerdir Suriye’ye silah ve mühimmat taşıyan TIR’larla çalkalanırken, Erdoğan Suriye’deki iç savaşın bir tarafında yer almıyormuş gibi dünya basınını hassasiyete davet etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Brüksel’de yaptığı görüşmelerden sonra Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan sözlerinde öne çıkanlar şu şekilde: “AB ile ortak çıkar sahalarımızdan biri de dış politika ve ortak güvenlik konularıdır. Özellikle son dönemde Suriye’de meydana gelen olaylar ve 910 bin km sınırı olan bir ülke olarak Türkiye’yi son derece rahatsız etmektedir. Dün gündeme düşen fotoğraflar sorumluluk üstlenmiş bizleri daha da etkilemiştir. Yarın yapılacak Cenevre 2 konferansında artık insaniyet için bir şeyler yapılmasının kararı çıkmalıdır”

Avrupa’ya yardım çağrısı

Türkiye’de barınan Suriyeli mültecilere de değinen Erdoğan, imkanların yeterli gelmediğini belirterek, yardım imasında bulundu: “700 bin Suriyeli mülteciyi barındırıyoruz. 2 milyar dolar harcadık ve devam edeceğiz. Ancak bize gelen yardım 130 milyon dolardır. Bu da uluslararası duyarlılığı gösteriyor. Biz yarınki konferansın olumlu cevaplar vermesini umuyoruz”

Türkiye’nin AB politikasını da değerlendiren Erdoğan: “AB ile pek çok alanda örtüşen dış politikamız devam ediyor. Kıbrıs konusunda da bizler Türkiye olarak her türlü olumlu adımın atılması konusunda kararlıyız. Garantör bir ülke olarak yapılması gereken her şeyi yaptık. KKTC Cumhurbaşkanı ile 4 gün önce konuşup yapıcı tavırlarının devam etmesini istedik. Rum Kesimini tavrının da olumlu adımlar atmasını beklediğimizi buradaki dostlarımıza da söyledik. Böylece kazan kazan neticesini Kıbrıs’ta görebiliriz. AB’ye müstakbel üye ülke olarak rekabet alanında iyi bir üye olacağımızı söylüyoruz. Yük değil ortak olmak için üye olmak istiyoruz” dedi.

Erdoğan yasamanın üzerinde güç tanımıyor

Son günlerde AKP’nin HSYK üzerinden attığı adımlar sebebiyle ‘yargının AKP tarafından taraflı hale getirildiği’ endişelerine de gönderme yapan Erdoğan, Türkiye’de yargının bağımsızlık ilkesinden saptığını ve yasamanın devreye girmesi gerektiğini savundu. Erdoğan dilinden düşürmediği ‘halkın iradesi’ kavramına yeniden sarılarak, yargının ‘halkın iradesini’ hiçe saydığını kastetti ve “Halkın iradesi üzerinde güç kabul etmiyoruz” dedi. Halkın iradesi olarak yasama organını işaret etti.

Erdoğan; “Vatandaşlarımıza vize muafiyeti sağlanması için ne derece önem verdiğimizi hatırlattık. Bunun süratlendirilmesi için gereken adımları da bekliyoruz. Kuvvetler ayrılığı açısından hiçbir sorunumuz yoktur. Demokrasiye inanan her ülkede bu önemlidir. Ancak bağımsız yargı bağımsızlık ilkesinden saparsa sorun çıkar. Yargının bağımsızlığını sağlamak için bazı kurallar çıkarmak yasamanın görevidir. Yasama ve yönetmeyi hiçe sayan hukuk olursa bu demokrasi olmaz. Halkın iradesi üstünde bir güç Kabul etmiyoruz. Halkın iradesi de yasama organıdır. Bir sorun çıkarsa da bunu düzeltecek olan yasama organıdır”

Kendi içişlerine karıştırmayan Başbakan Suriye’nin iç işleriyle yakından ilgili

Kendi hükümetine karşı uluslararası mecradan gelen tüm eleştirileri “Herkes kendi işine baksın” şiarıyla reddeden Erdoğan, Suriye’nin meselelerine el atmaktan geri durmadı. Erdoğan; “Durum bundan daha kötü olamaz. Bize hala Beşar gidince kim gelecek diyorlar. Halkın istediği kişiler gelecek. Suriye’de bugüne kadar çok partili bir dönem yaşanmadı. Burada halkın iradesinin tecelli edeceğini düşünüyoruz ve artık sorumluluk sahibi insanları harekete geçmesini bekliyoruz.”

Avrupa izlemede

Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy HSYK’nın değişikliği üzerine TBMM’ye gönderilen tasarı üzerine konuşulduğunu belirtip, “Biz Başbakan Erdoğan’ın görüşlerini kaydettik. Biz izlemedeyiz ve duruma göre AB’ye uygun olup olmadığına bakacağız. Ancak yaşananlar Türkiye’nin içişleridir” dedi.

Yasama ve yürütmenin üzerindeki tahakkümü kaldırmış

Başbakan Erdoğan’da HSYK değişikliğiyle ilgili yargının yasama ve yürütme üzerinde tahakkümü olduğunu savundu ve “Yapılan düzenlemeler bu tahakkümü engellemek üzerinedir. Bunun dışındaki her yorum da dezenformasyondur” dedi. Erdoğan Türkiye’nin değiştiğini ve büyüyen ekonomisinin bazı çıkar gruplarını rahatsız ettiğini sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu