Ana SayfaGenelManşet

Esad, görevinin gemiyi terk etmek yerine ülkesini fırtınadan kurtarıp karaya ulaştırmak olduğunu söyledi

esed

Geçmiş aylardaki suskunluğunun aksine son zamanlarda sık sık basına demeçler veren Suriye lideri Beşşar Esad, son olarak İtalyan Rai News televizyonuna konuştu. “Görevimi bırakmak Suriye’deki durumu iyileştirecek olsaydı, bir an bile tereddüt etmezdim” diyen Esad, Suriye halkının çoğunluğu istemedikçe bu kriz zamanlarında ülkesini terk etmeyeceğini söyledi.

Fırtınanın ortasında görevini bırakıp ülkeni terk etmezsin” diyen Esad, görevinin gemiyi terk etmek yerine ülkesini fırtınadan kurtarıp karaya ulaştırmak olduğunu söyledi.

Esad’ın İtalyan televizyonuna verdiği röportaj, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Suriye krizinin başlangıcından bu yana ilk kez ortak bir irade sergileyip Suriye’nin elindeki kimyasal silahların imha edilmesini öngören karar tasarısının alınmasından sonra geldi. Beşşar Esad röportajında, Suriye’nin elindeki kimyasal silahları imha etmek için istekli olduğunu vurguladı ve bu konuda hiçbir istisna olmadığını söyledi. Esad, kimyasal silahların imhası konusunda hükümet güçlerinin Birleşmiş Milletler ekibine elinden geldiğince yardımcı olacağını ancak “terörist grupların” buna engel olabileceği uyarısını bir kez daha yineledi.

Hükümetinin siyasi bir programı, vizyonu olan muhaliflerle her türlü müzakereye açık olduğunu da söyleyen Esad, ancak bu konuya bir sınırlama getirdi:

“Eli silahlı olan kişilere muhalif değil terörist denir. Dolayısıyla, muhalefetteki tüm partilerle görüşebiliriz. Militanlara gelince, onlar da silahlarını bırakırsa onlarla görüşmeye de hazırız. Ancak El Kaide veya onunla bağlantılı olanlarla konuşamayız. Suriye’ye dış müdahale isteyenlerle konuşamayız.”

Suriye’de devam eden iç savaşa siyasi bir çözüm getirmeye odaklanan Cenevre 2 konferansının kasım ayında düzenlenmesi bekleniyor. Ancak Esad, konferansın çerçevesinin henüz “belli olmadığını” veya konferansa katılacak hükümet delegasyonuna kimin başkanlık edeceği, kendisinin gitmeyeceği gibi konuların açıklık kazanmadığını söyledi.

21 Ağustos günü Şam yakınlarındaki Guta düzenlenen kimyasal saldırının hükümet güçleri tarafından gerçekleştirildiği suçlamalarına “Mantıklı ve gerçekçi olarak bakıldığında, ordu ilerleme sağlarken neden böyle bir şeye başvursun ki? Birbirinden farklı bölgelerde çok zor durumlarda kalınmasına rağmen iki buçuk yıl boyunca kulşlanılmadı. Şam’dan çok diğer yerlerde çok daha fazla terörist var. Neden o zaman kullanmadık? Neden sadece burada kullanıldı” diye soruyla yanıt veren Esad, saldırıyla ilgili fotoğrafların da doğrulanmadığını sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu