Ana SayfaAnalizGenelManşet

Esad’ın direnişi Büyük Orta doğu Projesinin çöküşünü sağlamıştır

beşşar esad

Rebeze Kültür Evi sözcüsü Gazeteci-yazar Eren Erdem ile Mısır’daki darbeyi ve Orta doğu’ya etkisini,darbede batılıların etkisi, Gezi ve Taksim olayları ile birlikte faiz lobisi hakkında şöyle bir değerlendirmede bulundu:

Mısır’da İhvancılar ve Selefi hareketi hem Mısır’ın tarihsel kimliğini hem de Mısır’ın kültürel kimliğini hiçe sayarak, adeta bir diktörlük kurdu. Mısır’da bir askeri darbe Mursi’ye bir anternatif olamaz. Ama nihayetinde Bir askeri darbe oldu.

Bu darbe bölgedeki BOP’un iflasının fotoğrafıdır

Benim anladığım kadarıyla bu darbe bölgedeki BOP’un iflasının fotoğrafıdır. Batının bir projesi olarak Mursi üretildi ve Arap Baharı adı altında cerayen eden olaylarda bir sembol haline geldi ve bir anda tasviye edildi. Buna Ak parti anlam vermeye çalışıyor. Ciddi bir çöküşün resmi olduğunun farkına vardığı için de Ak partili siyasiler şöyle bir okuma yapıyorlar: Mursi Tayip Erdoğan’ın izdüşümü olarak, çıkartıldı. Tabi bu şekilde bir propaganda çıkarmaya çalışıyorlar. Bu da önümüzdeki dönemin çok daha farklı olacağını gösteriyor. Bununla birlikte Orta doğu’da bazı dengelerin ciddi anlamda değişeceğini düşünüyorum.

Esad’ın direnişi Büyük Orta doğu Projesinin çöküşünü sağlamıştır

Batı’ya çok güvenilmemesi lazım. Batı ve ABD emperyalizmi Esad’ı bitirmek için her yolu deneyecek, bitiremediği taktirde Esad’ın varlığı üzerinde yeni bir siyaset geliştirecek. Çünkü emperyalist dünya Orta Doğuda elini çekecek bir niyete sahip değil… nitekin biz bunu Cenevre’de gördük. Esad’ın direnişi Büyük Orta doğu Projesinin çöküşünü sağlamıştır. Çünkü BOP’un tamamlayabilmesi için Suriye ve İranın tasviyesi BOP’un amacına ulaşması anlamına gelmekteydi. Lakin Esad burada oyunu bozdu. Burada Mursi’nin tasviye edilmesi aynı zaman’da batılıların yeni projesinin ne olduğunu gösteriyor. Batı bölgede daha ılımlı liderler istiyor. Dolaysıyla BOP çökmüştür onun yerine bölgede daha yapıcı bir siyaset geliştirerek etkisini sürdürecek bir batı görüyoruz. Bunların birinci düğmesi Mursiydi diğeleri büyük ihtimalle Erdoğandır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu