Ana SayfaGenelManşet

Filistin Direnişi :Korsan İsrail’in öncelikli hedefleri Mısır ve Suriye

f2

Filistin Direnişi :Korsan İsrail’in öncelikli hedefleri Mısır ve Suriye

Filistin İslami Cihad Hareketi Gazze Siyasi Büro Şefi Muhammed El Hindi, Suriye’de siyasi çözümü desteklediklerini söyledi. İsrail’in hedefindeki iki büyük ülkenin Mısır ve Suriye olduğunu söyleyen El Hindi, “Amerika ve İsrail Büyük Ortadoğu Projesi ile bölgedeki devletleri parçalamak istiyor. Bunu artık siyasi partiler ve enstrümanları aracılığıyla yapıyor. Ancak bunu başaramayacaklar” dedi.

Filistin’deki mücadenin önemli örgütlerinden Filistin İslami Cihad Hareketi’nin temsilcileri İstanbul’da gazetecilerle buluştu. Basın toplantısında konuşan İslami Cihad Hareketi Gazze Siyasi Büro Şefi Muhammed El Hindi, İsrail’in Suriye’yi desteklediği iddialarını reddetti.

“İsrail’in öncelikleri Mısır ve Suriye’dir. İsrail hiçbir Müslüman ülkenin gelişmesini istemez, ama Mısır ve Suriye’nin özellikle gelişmesini ve kalkınmasını istemez.”

El Hindi, İslami Cihad’ın Suriye politikasını da açıkladı.
“Suriye’de istediğimiz çözüm siyasi çözüm. İkincisi, uluslararası müdahalenin olmadığı bir çözüm, dış müdahalenin olmadığı bir çözüm istiyoruz. Üçüncüsü Suriye’nin bütünlüğünü koruyan, Suriye’nin parçalamayacak, bölmeyecek bir çözümden bahsediyoruz. Sonuncusu da Suriye halkının beklentilerinin gerçekleştirilmesi gerektiğini söylüyoruz.”

El Hindi, “Emperyalistler bize diyor ki sizin düşmanınız İsrail değil, İran’dır” diyerek Amerika’nın bölge ülkelerini birbirine düşürmeye çalıştığını söyledi. Amerika’nın Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında bölgedeki bazı siyasi partileri ve enstrümanları kullandığına dikkat çeken El Hindi, böl-parçala-yönet projesinin bölge ülkelerinin birliğiyle çökeceğini ilan etti.

“Condelezza Rica geçmiş yıllarda Büyük Ortadoğu Projesi’nden bahsetmişti ve bu bahsettiği projede Amerika’nın hegemonyası söz konusuydu. Bu projeye karşı direnen bir uyanışla karşı karşıyayız. İsrail’in merkez olduğu ve Amerika’nın hegemonik güç olduğu tezi yavaş yavaş geriliyor ve halklar söz sahibi olmaya başlıyor. Büyük Ortadoğu Projesi diğer bir ifadeyle Yeni Ortadoğu Düzeni Irak’ta, Lübnan’da ve Filistin’de geriledi, geri adım attırıldı bu düzene ve dünyanın her yerinde de BOP ve Yeni Dünya Düzeni geri adım atmak durumunda kalacak.”

İslami Cihad’ın Gazze Siyasi Büro Şefi, Filistin’nin kurtuluşunun Filistin Kurtuluş Örgütü çatısında birleşmekten geçtiğini söyledi.

“Filistin ulusal barışının temel giriş kapısı, temel prensibi hiçbir şekilde orda burda hükümetler kurmak, kabineler kurarak bunları dağıtmak değil; Filistin Kurtuluş Örgütü’nün çatısı altında yepyeni bir referans olacak, yepyeni bir çatı olacak bir güç oluşturmaktır.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu