Ana SayfaBilinmeyenlerGenelManşet

FUHUŞ 8 YILDA YÜZDE 400 ARTTI

fuhuş  yüzde 400 arttı

Türkiye’de son yıllarda fuhuş sektörü giderek artıyor. Raporlara göre son 8 yılda 4 kat artan fuhuşun temel nedenleri arasında ekonomik sorunlar yer alırken, herhangi bir caydırıcı yaptırımın da bulunmaması fuhuştaki artışı körüklüyor.

 

Adalet Bakanlığı’nın raporuna göre fuhuş oranlarının 2002 yılından 2010 yılına kadar 4 kat arttığı ortaya çıktı. Fuhuş suçundan 2002 yılında 2 bin 669 kişi hakkında dava açılırken 2007 yılında 4 bin 494 ve 2010 yılında ise 8 bin 409 kişi hakkında dava açıldı. Bu rakamlara göre fuhuş, sadece ‘suç’ olarak bile sekiz yıl gibi bir sürede dört katına çıktı.

 

Hazırlanan raporlara göre fuhuş suçunun artışında en önemli nedenin ekonomik olduğu ortaya çıktı. Ekonomik koşullar, fuhuştaki artışı yüzde 91,4 gibi yüksek bir oranla doğrudan etkiliyor. Dünyada da fuhuş, cinsel saldırı, tecavüz gibi suçlar her geçen gün artarken araştırmalar ülkemizde de bu suçların orantısal olarak arttığı ortaya koydu. Adalet Bakanlığı’nın fuhuş, cinsel saldırı ve çocuk istismarı ve müstehcenlik suçları üzerine yaptığı araştırmaya göre geçtiğimiz sekiz yıl içinde bu suçların devamlı olarak arttığı tespit edildi.

 

FUHUŞ DAVALARI DÖRT KAT ARTTI

 

Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre adliyelere 2002 yılında fuhuş suçundan 2 bin 669 kişi başvuru yaparken 2007 yılında ise 4 bin 494 kişinin fuhuştan şikâyetçi olarak dava açtığı tespit edildi. 2010 yılına gelindiğinde ise 8 bin 409 kişi fuhuş suçu kapsamında adliyelere başvurarak dava açtı.

 

ÇOCUK İSTİSMARI 8 YILDA İKİ KATINA ÇIKTI

 

Cinsel saldırı ve çocuk istismarları konusunda ise 2002 yılında adliyelere 16 bin 43 kişi başvuru yaparken 2007 yılında ise 19 bin 162 kişi başvuruda bulundu. 2010 yılında ise 35 bin 760 kişinin cinsel saldırı ve çocuk istismarından adliyelere başvuruda bulunduğu tespit edildi. 2002 yılı ile 2007 yılı arasında beş yıl gibi bir sürede az bir artış gösteren çocuk istismarı ve cinsel saldırı suçunda 2007 ile 2010 yılları arasında 3 yıl gibi kısa bir sürede iki katına çıkması dikkat çekti.

 

MÜSTEHCENLİK DAVASI 8 YILDA ÜÇ KAT ARTTI

 

Bakanlığın verilerine göre Müstehcenlik suçu kapsamında 2002 yılında 818 sanık hakkında kamu davası açılırken 2007 yılında ise bin 808 kamu davası açıldı. 2010 yılına gelindiğinde ise müstehcenlik suçundan 2 bin 200 kişiye dava açıldığı tespit edildi. Bu rakamlara göre müstehcenlik suçu kapsamında 8 yıl gibi bir sürede yüzde 170’lik artış olduğu ortaya çıktı.

 

FUHŞUN NEDENİ EKONOMİK

 

Hazırlanan raporlara göre fuhuş suçunun artışında ekonomik nedenlerin olduğunu ortaya koydu. Olumsuz ekonomik koşullar fuhşun temel nedenini oluştururken fuhşa yönlendiren nedenlerden  birincisinin yüzde 91,4 gibi bir oranla ekonomik koşullar olduğu belirtildi. Ekonomik kaygılarla gerçekleştirilen, kırsal bölgeden kente göç  olgusunun da fuhşu arttırdığı tespit edildi. Uyum sorununun yine fuhşa teşvik ettiği belirtildi.

 

TÜRKİYEDE FUHUŞ İÇİN 100 BİN KADIN VAR

 

Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği’nin  (CETAD) yürüttüğü proje kapsamında yapılan araştırma sonuçları ise Türkiye’deki çarpıcı gerçeği gün yüzüne çıkardı. CETAD’ın hazırladığı “Seks Ticareti” konulu rapora göre Türkiye’de 100 bin “seks işçisi” bulunduğu bildirildi. CETAD’ın raporuna göre 56 genelevde yaklaşık 3 bin kadının çalıştığı tespiti yer alırken tescil edilmeyenlerin sayısının 12 bin olduğu aktarıldı. 85 bin kişinin ise yasa dışı yollardan çalıştığı belirtildi.

 

MANEVİ EĞİTİM EKSİKLİĞİ TETİKLİYOR

 

Türkiye’de artan fuhuş oranının bir diğer nedeni ise manevi eğitimdeki sorunlar. Türkiye’de 1999 yılında uygulamaya konulan 8 yıllık kesintisiz eğitim ile İmam Hatip Liseleri ve dini eğitimin önünün engellenmesinden sonra da yeni nesil milli manevi ve dini değerlerden uzak yetişti. Son yıllarda bilişim sektörünün gelişmesi ve internete kolay erişim olanakları da fuhuşu tetikleyen bir diğer neden olarak gösteriliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu