Ana SayfaGenelManşet

Hac farizesi İslam dünyasında ortak gereksinimidir.

seyyid imam ali hamaneyAyetullah Seyyid Ali Hamanei, hac farizasının İslam dünyasında ortak gereksinimler ekseninde uzlaşmak üzere ilahi bir hediye ve sonsuz bir kapasite olduğunu vurguladı.

Ayetullah Hamanei hac merasimini tertip komitesi üyelerini kabulünde yaptığı açıklamada, bugün İslam dünyasının en büyük sorunlarından biri, İslam ümmetinin çeşitli mezhepleri arasında ihtilaf ateşinin kasıtlı ve düşmanca emeller uğruna yakılmasından ibaret olan dayatılmış bir sorun olduğunu belirtti.

Zamanın hassasiyetlerini ve gereksinimlerini gözeterek hac ibadetinin muazzam kapasitesinden yararlanma üzerine vurgu yapan İslam İnkılabı Rehberi, istikbar ve sömürü sistemi mezhebi eksenli ateş yakmalarda büyük deneyimi olduğunu ve mevcut şartlarda hac farizasının kapasitesi bu komploya karşı harekete geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

Ayetullah Hamanei, mezhebi sürtüşmeler Şii ve Sünni mezhepleri ile sınırlı kalmayacağını, düşmanlar bu tür sürtüşmeleri kurumsallaştırdıkları takdirde Şii ve Sünni mezhepleri içinde çeşitli tarikatları bir birine düşürmeyi de gündemlerine alacaklarını vurguladı.

İslam dünyasının gereksinimleri ve istekleri korusunda uzlaşma sağlama fırsatını oluşturmak, hac ibadetinin emsalsiz kapasitelerinden biri olduğunu belirten Ayetullah Hamanei, hac farizasının birçok kapasitesi hala keşfedilmediğini, düşünürler ve kanaat önderleri bu yeni kapasiteleri keşfetmeleri gerektiğini kaydetti.

Hac yetkililerinin bu yılın hac merasimi sırasında sarf ettikleri çabalarından ötürü şükranlarını sunan rehber, hac ibadetinin sonsuz kapasitelerinin daha fazla İslam dünyasına hizmet etmesini diledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu