Ana SayfaGenelManşet

HAMAS VE FETİH HEYETLERİ UZLAŞMA İÇİN MISIRDA

F1

Hamas ve Fetih hareketlerinden birer heyet, milli mutabakatı görüşmek üzere Mısır’ın başkenti Kahire’ye gitti. Alınan haberlere göre, Mısır’ın başkenti Kahire’de bir araya gelecek üst düzey heyetin sekteye uğrayan uzlaşı görüşmelerini ele alması bekleniyor.

Heyette, Fetih Hareketi’nden Yasama Konseyi milletvekilleri Eşref Cuma ve Macid Ebu Şemmale, Hamas Hareketi’nden ise Yasama Konseyi Milletvekili Muşir el-Mısri, Salah el-Berdevil ve Hamas liderlerinden Ahmed Yusuf yer alıyor. HAMAS ve Fetih’in milli mutabakat hükümeti kurma ve seçimler konusunu görüşmek üzere 27 Şubat’ta Mısır’ın başkenti Kahire’de bir araya gelmesi bekleniyordu ancak 25 Fetih temsilcisi tarafından şubat ayında yapılan açıklamada, görüşmelerin belirsiz bir tarihe ertelendiği ifade edilmişti.

Bu arada HAMAS liderlerinden İsmail el-Eşgar ise uzlaşı görüşmelerinin başarılı olması için ortamın uygun olmadığını, bu sebeple HAMAS’ın görüşmelerin ertelenmesini istediğini belirtmişti. 28 ay işgal rejiminin zindanlarında idari cezalar alarak kaldıktan sonra dün (27 Mart Çarşamba) özgürlüğe kavuşan HAMAS’a bağlı Değişim ve Islah Grubu milletvekili Nayif Er-Recub, işgal yönetiminin en son biri milletvekili beş Hamas liderini tutuklamasının Filistin uzlaşısının başarıya ulaşmasını engellemeyi amaçladığını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu