Ana SayfaGenelManşet

Heniyye, ”İsrail zindanlarında bulunan Filistinli esirlerin dosyası özgürlüğüne kavuşmasıyla kapanacaktır”

ismail heniyye

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, İsrail zindanlarında bulunan Filistinli esirlerin dosyasının ancak hepsinin özgürlüğe kavuşmasıyla kapanacağını söyledi.

Bir çok yetkili, önemli şahsiyet, aydın, gazeteci ve direniş grubu liderine yaptığı konuşmada esirlere seslenen Heniyye “sizi oradan çıkarma konusunda geri adım atmayacağız. Siz bizim öncelikli sorunlarımız arasındasınız” dedi.

Şalit’e karşılık 1047 esirin serbest bırakıldığı Özgürlerin Vefası esir takası anlaşmasının yıldönümünde bugün Gazze’de bir konuşma yapan Başbakan Heniyye “Bu anlaşma işgal rejiminin kırmızı çizgi ilkesini ortadan kaldırdı. İşgal liderleri bunun kendilerine vurulmuş en büyük darbe olduğunu ifade ettiler. Bu konuda başarı başta Kassam Tugayları olmak üzere Şalit’i beş yıl saklayıp koruyabilen, onun üzerinden pazarlık yapan, kahraman esirleri kurtarmak için kendi şartlarını düşmana kabul ettiren direnişindir” ifadesini kullandı.

Esir takasının en büyük mühendisi olan Kassam Tugayları’nın büyük komutanı Ahmed Caberi’yi de unutmayan Heniyye, kendisi ve diğer komutanlara vefalı davranacaklarını söyledi.

Filistin halkının büyük oranda direnişe güvendiğini ve desteklediğini belirten Heniyye, direniş güçlerinin daha büyük savaşlara hazırlandığını kaydetti.

Çeyrek asır önce kurulan ve direniş çizgisi nedeniyle büyük zorluklarla karşı karşıya kalan Hamas’a güvenin yüksek olduğuna dikkat çeken Başbakan Heniyye, liderliğiyle hâlâ dimdik ayakta olan Hamas hareketinin özgürlük için değişmez strateji kabul ettiği direnişe bağlı olduğunu söyledi.

Kudüs ve Mescidi Aksa’ya da değinen Heniyye, işgalcinin zaman ve mekân yönünden Mescidi Aksa’yı bölmeye çalıştığını ve daha önce Hz. İbrahim Camisinde yaptıkları gibi Yahudi yerleşimcilerin bu kutsal mabede sürekli baskın kurarak işgalcinin çirkin planına zemin hazırladığını ifade etti.

Filistin uzlaşısına da değinen Başbakan, ulusal uzlaşının en kısa süre içinde sağlanmasını ve iç bölünmenin sonlandırılıp anlaşmaya varılmış uzlaşı maddelerinin hayata geçirilmesini istediklerini, daha önce ortaya koydukları tutum ve ilkelerde ise bir değişikliğe gitmediklerini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu