Ana SayfaGenelManşet

HERKESTEN DAHA ÇOK SAVAŞA HEVESLİ DAVUTOĞLU VE 37 ÜLKEDEN OLUŞAN HAÇLI ORDUSU

HAÇLI BİRLİĞİ

HERKESTEN DAHA ÇOK SAVAŞA HEVESLİ DAVUTOĞLU VE 37 ÜLKEDEN OLUŞAN HAÇLI ORDUSU AÇIKLAMASI

Türkiye’nin de içinde yer alacağı ülkeler, Birleşmiş Milletler’den (BM) karar çıkmayacağı hesabıyla Suriye’ye yönelik alternatif bir koalisyonla müdahalede bulunmak için uluslararası meşruiyet zemini arıyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, böylesi bir müdahaleye destek verebilecek 37 ülke bulunduğunu açıkladı. Bu ülkeler arasında Kıbrıs Rum Kesimi de bulunuyor.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Eğer Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden böyle bir karar çıkmazsa, o zaman bugünlerde de tartışıldığı gibi diğer seçenekler gündeme gelir. Şimdiden 36-37 ülke bu seçenekleri tartışıyor. Eğer bu süreç içinde Suriye’ye karşı bir koalisyon oluşursa Türkiye de bu koalisyon içinde yer alır” demişti.
Davutoğlu’nun söz ettiği o koalisyon, 21 Ağustos’ta BM Genel Sekreteri’ne gönderilen mektupla başladı. 37 ülkenin BM daimi temsilcilerinin ilettiği mektuba imza atan ülkeler şöyle: “Avustralya, Avusturya, Bahreyn, Belçika, Kanada, Hırvatistan, GKRY, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, İrlanda, İtalya, Japonya, Kuveyt, Letonya, Libya, Litvanya, Lüksemburg, Karadağ, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Katar, Suudi Arabistan, Slovakya, İspanya, İsveç, İsviçre, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere, ABD.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu