Ana SayfaGenelManşet

Human Rights Watch,Suriye’de sözde cihatçı çeteler “insanlık suçu işliyor”

suriye-ic-savasta-cokerkenUluslararası insan hakları örgütü Human Rights Watch, Suriye’de sözde İslamcı çetelerin Ağustos ayında yüzlerce sivili öldürdüğünü ve 200 sivili kaçırdığını bildirdi.

Örgüt, görgü tanıkları, resmi raporlar ve saldırıdan kurtulanlarla yaptığı birebir görüşmelerden derlediği bilgiler ışığında yayınladığı 105 sayfalık raporunda, İslamcı çetelerin Alevilerin yaşadığı Lazkiye’ye düzenlenen saldırıda 10’dan fazla köyü işgal ettiği ve katliamı burada gerçekleştirdiğini belirtti.
Raporda “Görgü tanıkları, yapılan saldırıda sivillerin aile aile katledildiğini, evlerinde duran ve silahsız sivillere bilerek ateş edildiğini ayrıntılarıyla açıklıyorlar” sözlerine yer verildi. Rapora göre saldırıları gerçekleştiren gruplar, Irak ve Şam İslam devleti, El-Mücahit ve El-Ensar. Bu grupların ayrıca katliamın ardından, çoğu çocuk ve kadın olmak üzere 200 kişiyi rehine olarak yanında götürdüğü de raporda yer alan bilgiler arasında.
“Alevilere dönük planlı katliam”
HRW’un raporunda gerçekleştirilen katliamın savaşın cephelerinden birinde yapılmadığı, Alevi köylerine dönük planlı bir saldırı olduğu da yer alıyor. “Muhalif grupların 4 Ağustos ve sonrasında yaptıkları, açıkça insanlığa karşı suç niteliğindedir” denilen raporda öldürüldüğü tespit edilen 190 sivilin en az 67’sinin derhal infaz edildiği de yer alıyor.
Dünya Esad’ı suçlamıştı
Alevi köylerine dönük gerçekleştirilen saldırılardan sonra, Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve Türkiye, Esad’a bağlı güçlerin provokasyon amacıyla böyle bir katliam yaptığını iddia etmiş, Esad ise muhalif çetelerin sorumlu olduğunu açıklamıştı. HRW’un raporu, saldırının hangi örgüt tarafından yapıldığını, kaç kişinin hangi şekillerde katledildiğini ve katledilen kişilerin kimliğini ayrıntısıyla açıklıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu