Foto galeriGenelManşet

EHL-İ SÜNNET ALİMİ MUHAMMED SAİD RAMAZAN EL-BUTİ İNTİHAR SALDIRISIYLA ŞEHİT OLDU

İNTİHAR SALDIRISIYLA EHL-İ SÜNNET ALİMİ Muhammed Said Ramazan el-Buti şehit oldubaşlık

Şam’ın Mazraa Maallesinde bir camide meydana gelen intihar saldırısında Suriye’de tanınmış Sünni Alim Said Ramazan El Buti  ve yaklaşık 40 kişinin öldüğü bildirildi.

Suriye televizyonu Perşembe günü patlamanın Şam’ın kuzeyinde bir camide gerçekleştiğini ve Sünni Alim Buti ve onlarca kişinin öldüğünü rapor etti. Suriye Televizyonu Patlamanın Buti’nin perşembe günleri ders verdiği İman Camiisinde meydana geldiğini ve onlarca yaralı ve ölü olduğunu bildirdi.

Suriye haber kaynakları, büyük islam alimi Ramazan el Butinin şehid olmadan önce yapmış olduğu vaazın bazı bölümlerini yayınladılar. Ehli Sünnet Alimi Ramazan el buti şehid olmadan 10 dk önce ki vaazında, suriye halkından vatanı savunmaya çağırdı. Suriye filistin davasını savunduğundan dolayı, deccal rejimlerin hedefinde olduğunu, bu rejimlere karşı suriyeyi savunmanın, farz olduğunundan bahsediyordu. Ayrıca vaazın diğer bölümünde ise; Suriye, Lübnan ve İran cephesinin hedef alındığından, bu cephenin düşmemesi için tüm suriye halkını, suriyeyi savunmaya ve bu uğur da şehid olmaya çağırdı.

Ramazan el-Buti kimdir?

1929 yılında Türkiye’deki el-Botan köyünde dünyaya gelen Şeyh Ramazan el-Buti, 4 yaşında ailesiyle birlikte Şam’a göçtü. 1955 yılında Ezher Üniversitesi Şeriat Fakültesi’nden mezun olan Şeyh Ramazan el-Buti, 1958 yılından itibaren İslami ilimler üzerine eğitim çalışmalarında bulunmaktadır.

 

Çok sayıda kitabı Türkçeye çevrilmiş olan Suriye’nin önde gelen âlimlerinden Şeyh Ramazan el-Buti, Suriye’deki ayaklanmaya karşı çıkarak Suriye’deki yönetimin yanında durmayı tercih etti. Bu duruşundan ötürü el-Buti, Suriyeli ayaklanmacıların şiddetli eleştirilerine maruz kaldı.

Suriye’deki ayaklanmayı komplo ve fitne olarak niteleyen Şeyh el-Buti, 1 Haziran 2012’de Şam’daki Emevi Camii’nde verdiği hutbesinde, Suriye’nin tekfirci terörle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Şeyh el-Buti, “Suriye, Siyonizmin bölgedeki projelerine karşı durdu. Bundan ötürü Katar ve Suudi yöneticilerin paralarıyla Suriye’deki rejim devrilmek isteniyor. Amerika ve İsrail, Katar ve Suudi Arabistan gibi Körfez rejimlerini, koltukları karşılığında satın aldı. Amerika ve İsrail onlardan, Suriye’deki rejimi devirmeyi, İsrail’in bölgede en güçlü olarak kalması için Suriye’yi devletçiklere bölmeyi istedi.

Suriye’de gerçekleşen ve sivillerin de yaşamını yitirdiği bombalı saldırılarda yaşamını yitirenler için düzenlenen cenaze merasiminde konuşan Buti “Bu, Burhan Galyun ve efendilerinin Suriye’ye gönderdiği bir hediyedir. Onlar, düşmanın kucağında Suriye’den reform istiyorlar” demişti.

İntihar saldırısı sonrasından gelen görüntüler;

İNTİHAR SALDIRISIYLA EHL-İ SÜNNET ALİMİ Muhammed Said Ramazan el-Buti şehit oldu

 

 

İNTİHAR SALDIRISIYLA EHL-İ SÜNNET ALİMİ Muhammed Said Ramazan el-Buti şehit oldu1

 

 

İNTİHAR SALDIRISIYLA EHL-İ SÜNNET ALİMİ Muhammed Said Ramazan el-Buti şehit oldu2

 

İNTİHAR SALDIRISIYLA EHL-İ SÜNNET ALİMİ Muhammed Said Ramazan el-Buti şehit oldu3

 

İNTİHAR SALDIRISIYLA EHL-İ SÜNNET ALİMİ Muhammed Said Ramazan el-Buti şehit oldu5

 

İNTİHAR SALDIRISIYLA EHL-İ SÜNNET ALİMİ Muhammed Said Ramazan el-Buti şehit oldu6

 

İNTİHAR SALDIRISIYLA EHL-İ SÜNNET ALİMİ Muhammed Said Ramazan el-Buti şehit oldu4

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu