GenelManşet

Irak müftüsü Türkiye’yi uyardı

turkiye-irak

Irak Ehl-i Sünnet Müftüsü Şeyh Mehdi El Sumaydai, Türkiye’yi uyararak, bölgede Müslümanları kana bulamak isteyen Amerika ve Siyonist rejimin planlarına alet olmamasını istedi.

Demokrasi bahanesi ile bölgede yakılan Amerikanın yayılmacı ateşinin Arap dünyasını etkilediğini belirten Şeyh Mehdi El Sumaydai, El-alem haber kanalına verdiği demeçte söz konusu planlardan birinin Irak’ta etnikçilik fitnesine, bir çok kişinin ölmesine ve büyük maddi hasarların meydana gelmesine sebep olduğunu ifade ederek, Amerika’nın arabulucu adı altında halk görüşlerini birbirine yaklaştırdığı iddiasında bulunduğunu söyledi.

Irak Ehl-i Sünnet Müftüsü bölgede yaşanan krizlerin nedeninin yönetimlerin karar almada zayıf davrandığını ve bunun ise Amerika’nın bölgede sulta kurabilmesine sebep olduğunu ifade etti.

Şeyh Mehdi El Sumaydai, batının Suriye ve Irak’a silahlı gruplar gönderip aşiretler arasında ihtilaflar çıkartmakla Türkiye vasıtası ile bölgeye sulta kurmaya çalıştığını fakat Amerika-siyonizm ürünü bu planların Müslüman ümmete galip gelemeyeceğini söyledi.

Günümüzde Türkiye’nin diğer ülkelere nazaran daha fazla iç sorun yaşadığına değinen Irak Ehl-i Sünnet Müftüsü Şeyh Mehdi El Sumaydai Türkiye halkının Irak ve Suriye halkından daha büyük krizlerle karşı karşıya olduğunu fakat bu konuya dikkat edilmediğini de sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu