Ana SayfaGenelManşet

İran, ABD ve SUK’a Rest Çekti!

5054252360e1858b1691f28299a767d7_XLAmerikan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Marie Harf tarafından Pazartesi günü yapılan açıklamada İran’ın Cenevre toplantısına katılmasının önünün bir şartla “daha da açılacağı” belirtildi.

İlki 30 Haziran 2012’de gerçekleşen Cenevre toplantısında ABD, Rusya, Körfez Ülkeleri, Irak ve Türkiye hazır bulunmuş fakat çözümün en net belirleyicisi olduğu bugün net bir şekilde ortaya çıkan İran söz konusu toplantıya davet bile edilmemişti.

Marie Harf tarafından yapılan açıklamada İran’ın ikinci Cenevre toplantısına katılabilmesi için Suriye’de bir geçiş hükümeti kurulmasını kabul etmesi gerektiği belirtildi ve bu şartın ilk toplantıda alınan kararlar çerçevesinde olduğu ifade edildi.Amerika’dan yapılan bu açıklamaya Salı günü aynı mevkiden cevap geldi. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham, İran’ın Cenevre II’ye katılma hususunda hiçbir ön şartı kabul etmeyeceğini belirtti.

Afham, “İran İslam Cumhuriyeti, Suriye krizini çözmeye yardımcı olma noktasında katkı sağlayacağı bir nokta varsa sürece dahil olmaya hazırdır. Fakat İran’ı davet ederken ön şartların konulması kabul edilemez. Dolayısıyla hiçbir şartı kabul etmiyoruz” dedi ve İran’ı gözden çıkarmanın Tahran’ın yapıcı rolünü dışlamak manasına geleceğini hatırlattı. Suriye Ulusal Koalisyonu’ndan Cenevre toplantısı ile ilgili olarak yapılan açıklamada da İran’ın mevcut şartlar altında sürece dahil olmasının kabul edilemez olduğu belirtilmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu