Ana SayfaGenelManşet

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Obama’nın görüşme talebini reddetti.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Obama’nın görüşme talebini reddetti.

ABD’nin İran’ın uluslararası hakları ve Ortadoğu meselelerine karışmaması şartını kabule yanaşmaması üzerine İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Obama’nın görüşme talebini reddetti.

ABD’nin baskılarına boyun eğmeyen İran, bu duruşunu BM’deki son oturumda da korudu. ABD, İran’a BM Genel Asamblesi çerçevesinde Başkan Obama ve Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani arasında ikili görüşme önerdi. Ancak öneri reddedildi. Konuya ilişkin haberi Beyaz Saray’dan üst düzey bir yetkili duyurdu.

İran tarafı Amerikan tarafına “bu durumda İran için görüşmenin son derece zor olduğunu” ifade etti.

Daha önce BM Genel Asamblesi’nde yaptığı konuşmada Başkan Barack Obama, İran’ın nükleer programına ilişkin sorunu çözmek için diplomatik yolların denenmesini önermiş ve İran’a kur yapmak için de Saddam’ın İran’a karşı kimyasal silah kullandığını söylemişti.

İran Cumhurbaşkanı, alkollü içki servis edildiği için BM Genel Sekreterinin akşam yemeği ziyafetine katılmadı.

BM Genel kurul oturumuna katılan ülke liderleri ve temsilci heyetleri BM Genel sekreteri Bak Ki Moon’un akşam yemeği ziyafetine davetliydiler ve bu amaçla İslami İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’ye de davet yapılmıştı. Ancak yemek ziyafetinde İslam’da haram olan ve İslami ahlaka uygun olmayan alkollü içkinin servis edilmesi nedeniyle cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin bu ziyafete katılmadığı açıklandı.

Daha önce İran cumhurbaşkanı Ruhani ile ABD başkanı Obama’nın bu ziyafet sırasında görüşeceklerine dair haberler yayılmıştı.

Geçmiş yıllarda da İran İslam Cumhuriyeti yetkilileri bu gibi içkili ziyafetlere katılmaktan kaçınmışlardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu