Ana SayfaGenelManşet

İslam İnkılabı Rehberi, Seçilecek Cumhurbaşkanı Hakkında Konuştu

آية الله خامنئي: الشعب الايراني سينتصر على أعدائه

İslam İnkılabı Rehberi,İran milletinin uluslararası arenada cesur ve istikbar karşıtı ve iç arenada tedbirli, hikmet ve ahlak sahibi bir cumhurbaşkanına ihtiyacı olduğunu belirtti.

Cumartesi günü İran genelinde seçilen binlerce örnek işçi ile görüşmesinde gelecek cumhurbaşkanlığı seçimlerine temas eden İslam İnkılabı Rehberi, seçimleri milli iktidarın önemli bir göstergesi niteledi ve İran milletinin uluslararası arenada istikbara karşı duran cesur ve iç arenada programı, hikmet, tedbir ve direniş ekonomisine inancı olan, ayrıca ahlaklı ve gerçeklere uygun mantıklı şiarları savunan bir cumhurbaşkanına ihtiyacı olduğunu kaydetti.

İran’ın kalkınmasının da büyük ve hamaset nitelikli bir çıkış gerektirdiğini vurgulayan İslam İnkılabı Rehberi, siyasi hamasetin iktisadi hamasetle birlikte olduğunu ve her biri öteki takviye ederek koruduğunu vurguladı.

Siyasi hamaseti halkın siyaset ve ülkenin yönetiminde bilinçli varlık sergilemesi şeklinde tanımlayan İslam İnkılabı Rehberi, siyasi hamasetin en bariz örneği önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçimleri olduğunu ve ilahi Tevfik sayesinde zamanında ve halkın coşkulu katılımı ile düzenleneceğini vurguladı.

Seçimleri önemli ve milli iktidarın simgesi niteleyen İslam İnkılabı Rehberi dinamik, canlı ve neşeli ve ilahi iradeye dayanan ve Allah’ın desteğinden emin olan bir milletin başta seçim arenası olmak üzere tüm alanlarda muzaffer olacağının altını çizdi.

İslam İnkılabı Rehberi, seçim arenasına ayak basmak isteyen adayların meseleyi doğru biçimde değerlendirerek karar vermelerini, sonuçta karar verecek tarafın da İran milleti olduğunu vurguladı.

İran’da seçimlerin sağlam yapıldığına vurgu yapan İslam İnkılabı Rehberi, İmam Humeyni’nin de defalarca vurguladığı üzere anayasa kollama ve koruma konseyinin seçimlere aday olan kişilerin yetkinliğini adil, tarafsız ve basiretli üyeleri ile incelenmesinin mübarek bir durum olduğunu ifade etti.

İslam İnkılabı Rehberi, konseyin incelemesinden sonra bu kez halk adaylıkları onaylanmış Salih insanların mazisini, söz ve sloganlarını irdeleyerek birini Cumhurbaşkanı olarak seçeceğini bunun da yasal ve uygun ve mübarek bir yöntem olduğunu kaydetti.

Halkın seçimlere yönelik katılımını azaltma çabasının İran milletinin düşmanlarının siyasi hamaseti engelleme bağlamında kurduğu komplo olduğunu vurgulayan dini lider, istikbar perdesinin arkasında saklanan tasarımcıların bunca yıllık düşmanlığın ardından hala İran milletini ve imanını ve direnişini tanıyamadıklarını vurguladı.

Günümüzde pratikte kapitalist ekonominin yanlış ve yetersiz olduğunun anlaşıldığını kaydeden dini lider, bugün Avrupa’da ve bir başka türlü Amerika’da görülen tepkilerin kapitalist düzenin yanlış bir yol olduğunun en somut delili olduğunu ve Batı’da yaşanan şimdiki olaylar daha yolun başı sayıldığını ve şartlar Batı için daha da kötüleşeceğini, zira kapitalist ekonomi çökme sürecine girdiğini vurguladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu