Ana SayfaGenelManşet

İran Dışişleri Bakanı, Suriye’de teröristlerin kimyasal kullanıldığına dair bilgi ve belgelerin Amerikalı makamlara iletildiğini söyledi.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif

İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanı, Suriye’de teröristlerce kimyasal kullanıldığına dair bilgi ve belgelerin Amerikalı makamlara iletildiğini söyledi.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif, İran’ın kimyasal silahların en büyük kurbanlarından biri olduğunu ve tekrar bu silahın kullanılmasından derin kaygı duyduğunu belirterek, Suriye bunalımında, terörist ve silahlı grupların kimyasal silahlar temin ettiklerine dair İran’ın bir takım bilgi ve belgeye sahip olduğunu söyledi.

Teröristler ve şiddet yanlısı grupların kimyasal temini meselesinin İran’ın sert kaygısına neden olduğunu, bunun için Tahran’daki İsviçre elçiliği aracılığı ile Amerikalılara bir mesaj gönderildiğini ancak bu konuda her hangi bir cevap alamadığını belirten Zarif, bu bilginin Amerikalılara iletilmesinden birkaç ay sonra komşu ülkelerin birinde Suriye’ye götürülmekte olan kimyasal maddenin ele geçirildiğine dair haberlerin yayıldığını ve bunun bir skandala dönüştüğünü söyledi.

İran dışişleri bakanı, çatışmalar sırasında Suriye’de kimyasal silah depolarından birinin kısa bir süreliğine tekfiri grupların kontrolüne geçtiğini ve bu silahların Han Asel bölgesinde çıkan çatışmalarda yaygın olarak kullanıldığını ve bu meseleyle ilgili gerekli bilgilerin 2012 yılında İran tarafından başta Amerika olmak üzere sahnenin asıl aktörlerine iletildiğini belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu