Ana SayfaETKİN ÖNDEGenelManşet

İran Dışişleri Bakanı ülkesinde coşkuyla karşılandı-Foto

halk-heyet-karsilama (21)

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif başkanlığındaki müzakere heyeti Tahran’da coşkulu bir kalabalık tarafından karşılandı.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif başkanlığındaki müzakere heyeti Tahran’a döndü. Birçok İranlı, müzakere heyetini karşılamak için Mihrabat Havaalanı’nda toplandı.

Müzakere heyetini karşılamaya gelen kalabalık, ellerinde Zarif ve Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin fotoğraflarını taşıdı.

“Hoş geldin barış elçisi”, “8 yıl kadar teşekkürler Zarif” ve “Devrim ve rejimin yorulmaz yardımcısı, Allah seni korusun” yazılı dövizler taşıyan kalabalık, hükümeti destekleyen sloganlar attı.

Havaalanında Devlet Televizyonu IRIB’e müzakereler ve anlaşma hakkında kısa bir beyanat veren Zarif, “Ön anlaşma yapıldı ve her iki taraf olumlu adımlar attı. İran İslam Cumhuriyeti Pazartesi gününden itibaren nihai ve kalıcı anlaşma için dünya güçleri ile müzakere etmeye hazır” dedi.

Tüm dünyanın, İran halkı ile ancak saygı dilini kullanarak konuşabileceklerini anladığını belirten Zarif, “Batı ülkeleri maalesef bütün yanlış yolları denedi ve bugün çıkarları İran ile anlaşmayı gerektiriyor. Bu ülkelerin kendi çıkarları için İran halkının güvenini kazanmaya ihtiyaçları var” değerlendirmesinde bulundu.

“Bugün elde edilen en büyük başarı İran’ın uranyum zenginleştirme programının resmen tanınmasıdır” diyen Zarif, anlaşmanın sadece bir ilk adım olduğunun altını çizdi.

Tüm nükleer tesislerin şeffaflık içerisinde faaliyetlerine devam edeceğini kaydeden Zarif, “Anlaşmanın bir diğer önemli noktası; dünya ülkelerinin İran İslam Cumhuriyeti’nin nükleer silah peşinde olmadığını ve bu silahların bizim inançlarımıza aykırı olduğunu dini liderimizin fetvası sayesinde anlamış olmalarıdır” diye konuştu.

 

halk-heyet-karsilama (1)

halk-heyet-karsilama (2)

halk-heyet-karsilama (3)

halk-heyet-karsilama (5)

halk-heyet-karsilama (6)

halk-heyet-karsilama (7)

halk-heyet-karsilama (10)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu