BilinmeyenlerGenelManşet

İran İslami Şura Meclisi başkanı Ali Laricani, demokrasinin silahla gerçekleşmesinin mümkün olmadığını belirtti.

laricani

İran İslami Şura Meclisi başkanı Ali Laricani, demokrasinin silahla gerçekleşmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Laricani, önceki gün Pakistan’ın başkenti İslamabad’da Bölgesel İşbirliği ve İktisad Teşkilatı EKO üyesi meclisleri başkanları oturumunda yaptığı açıklamada, Suriye gelişmelerine temasla, Suriye’de demokrasinin yerleşmesini isteyenlerin askeri yöntemlerden yana olduklarını ve aynı zamanda kan dökmeye devam eden grupların destekçileri olduğunu belirterek böyle bir anlayışın demokrasiyle bağdaştırılamayacağını söyledi.

Söz konusu ülkelerin terör rejimi İsrail’in ırkçı ve sultacı siyasetlerine seslerini çıkarmadıklarına da temas eden Laricani, Pakistan meclis başkanı ile yaptığı görüşmede, EKO üyesi ülkeler arasında her alanda ilişkilerin geliştirilmesi gereğine vurgu yaptı.

Bölge ülkelerinin başta enerji olmak üzere petrol ve doğalgaz gibi çok büyük kaynaklara sahip olduklarını belirten Ali Laricani,  bölgesel işbirliğini geliştirmek düşüncesiyle bölgeyi her açıdan daha bir konuma yükseltmenin imkân dâhilinde olduğunu kaydetti.

İran meclis başkanı dünyada bir süre öncesine kadar iki kutuplu bir durumun var olduğunu ama Sovyetler Birliği’nin yıkılmasıyla, Amerika’nın dünya genelinde tek kutuplu bir sistemi dayatmaya çalıştığının açık bir şekilde görüldüğünü ve böyle bir düşüncenin ise asla kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

Laricani, tek kutuplu dünya düzeninin dayatılmaya çalışıldığı günümüz dünyasında bunun da sonuç vermediğinin bizzat Irak ve Afganistan gibi birçok bölgede görüldüğünü ve şimdi onun yerine yeni bir dünya düzeni fikrinde olduklarını kaydetti ve  “Ve bugün onlar siyasetlerini tamamen değiştirdiler ve artık dünya da tek kutuplu değil; çeşitli kutuplar oluştu ve bu durum da bölgesel ittifakları zaruri hale getirmektedir” dedi.

EKO üyesi ülkelerin meclis başkanları oturumu için Pakistan’a giden İran meclis başkanı Laricani, EKO çerçevesinde birçok ülkenin meclis başkanlarıyla da ikili ve çok yönlü görüşmelerde bulunuyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu