Ana SayfaGenelManşet

İran ve Türkiye, bütün alanlardaki ilişkilerini daha fazla geliştirebilir

ruhani-tayip

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani dün, İranı ziyaret eden Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmesinde, iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin arttırılması yolunda özel sektörün güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizerek “İran’la Türkiye, santral ve rafineri yapımı dahil ekonomik bütün alanlardaki ilişkilerini, ayrıca sanayi, gaz ve petrol alanlarındaki işbirliğini daha fazla geliştirebilirler” dedi.

Cumhurbaşkanı Ruhani daha sonra, her iki ülkenin dini-manevi mekanları başta olmak üzere turistik ve tarihi cazibelerin İran’la Türkiye arasındaki halkçı bağlantıların artmasına sebep olması gerektiğini belirterek “Her iki ülkenin manevi cazibeleri aradaki işbirliğinin arttırılması için çok uygun zeminler niteliğindeler” ifadesini kullandı.

Ruhani konuşmasının devamında, bölgenin hassas şartları ve aşırıcı terör örgütlerinin faaliyetlerine değinerek “Bölgenin güçlü iki ülkesi olarak İran’la Türkiye arasındaki işbirliğinin arttırılması, terör faaliyetlerinin kısır kalmasına sebep olacaktır” diye vurguladı.

Türkiye Başbakanı Erdoğan da bu görüşmede yaptığı konuşmada “Bizim vazifemiz, halklarımız arasındaki kardeşlik bağlarını güçlendirmek. Zira bu kardeşlik iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel işbirliğinigüçlendirebilir” dedi.

Erdoğan ayrıca, İran’la Türkiye’nin bölgenin güçlü 2 ülkesi olduğuna değinerek, Türkiye’nin İran’la ilgili amacının aradaki ilişkileri bütün alanlarda geliştirmek olduğunun altını çizdi ve “Aradaki ticari mübadele hacmini 2015 yılına kadar 30 milyar dolara çıkartma niyetindeyiz” diye ilave etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu