AnalizGenelManşet

İran’a Karşı Kullanılacak Patriotlar Çalışmıyor

PATRİOTLAR ÇALIŞMIYOR

İran’a Karşı Kullanılacak Patriotlar Çalışmıyor

Amerikan Savunma Bakanlığı tarafından milyarlarca dolar harcanarak üretilen ve İran füzelerine karşı konuşlandırılacak olan füzelerin çok ciddi hatalar verdiği ortaya çıktı.

The Associated Press ‘in haberine göre, Amerikan kongresi araştırma uzmanlarının yayınladığı raporda, Avrupa’ya konuşlandırılması planlanan füzelerin ciddi hatalar verdiğinden dolayı İran füzeleri karşısında etkili olamayacağı belirtildi.

The Associated Press’e açıklamada bulunan Amerikan kongresi araştırma uzmanları, Amerika’nın korunması amacıyla üretilen patriotların çalışmadığını, bunların yerine başka füzelerin konuşlandırılması üzerinde durulduğunu belirtirken, bu füzeler ile Amerika ve müttefiklerinin İran karşısında korunmasının planlandığını söyledi.

Amerikan kongresindeki uzmanlar, Amerikan füzelerinin Geroge Bush döneminde, İran tarafından gelebilecek uzun menzilli füzelere karşı planlandığını, Obama döneminde ise 2009 yılında yeniden ele alındığını, füzelerin Polanya, Romanya ve Türkiye’de konuşlandırılmasının kararlaştırıldığını ve bu planın NATO tarafından desteklendiğini belirtti.

Haberde ayrıca Füze radar sistemlerinde de sorun çıktığı, radar sensörlerinin savaş başlıkları ile diğer cisimleri ayırt edemeyecek noktada olduğu belitildi.

Patriotlar ve radar sistemlerinde ortaya çıkan bu durum Amerika’da büyük bir endişe ve korkuya yol açtı.

Amerikan Cumhuriyetçi senatörlerden Michael Turner füze savunma sistemlerindeki bu fiyaskoyla, füzelerin Amerika’yı koruyacak durumda olmadığını belirterek “bu rapor benim uzan zamandır dediklerimi doğruluyor. Çünkü bu plan başkan tarafından aceleye getirilen bir plandı” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu